Jezioro Pogoria poleca się na upalne dni
Śląska Organizacja Turystyczna zaprasza do Dąbrowy Górniczej na Pogorie. Są to jedne z najpopularniejszych kąpielisk nie tylko w rejonie Zagłębia Dąbrowskiego, ale także w całym województwie śląskim. Pogoria I i Pogoria III znane są z plaż i ośrodków sportów wodnych, Pogoria II to oaza spokoju, a Kuźnica Warężyńska, czyli Pogoria IV – wymarzone miejsce dla żeglarzy. W upalne dni nad zbiornikami wypoczywają tu tysiące plażowiczów.
Otoczony lasami zbiornik Pogoria I jest najstarszym akwenem wchodzącym w skład Pojezierza Dąbrowskiego i w porównaniu do pozostałych dość małym – razem w plażą zajmuje obszar ok. 73 ha. Powstał – tak jak pozostałe w wyniku zalania nieczynnych wyrobisk kopalni piasku. W jego okolicy mieszczą się dawne ośrodki wypoczynkowe i domki letniskowe, które dziś pełnią rolę hoteli, klubów i pensjonatów. Na wschodnim brzegu znajduje się strzeżona w sezonie letnim plaża z boiskiem do siatkówki plażowej. Okolice zbiornika to przestrzeń sprzyjająca aktywnemu wypoczynkowi – spacerom, czy jeździe na rowerze. Przebiega tędy trasa nr 515 biorąca swój początek przy stacji kolejowej Dąbrowa Górnicza Pogoria, prowadząca wzdłuż brzegu jeziora Pogoria I i dalej w pobliżu użytków ekologicznych chroniących rzadkie gatunki roślin „Młaki nad Pogorią I” i „Bagna w Antonowie”. Przy zbiorniku działa także klub żeglarski.
Pogoria II to oaza ciszy i spokoju. Akwen i otaczające go tereny są siedliskiem ptactwa wodno-błotnego i strefą, w której występuje wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt. Kilka lat temu na zbiorniku pojawił się pływający pomost, z którego można obserwować faunę i florę. Pogoria II to także wymarzone miejsce dla wędkarzy z dala od zgiełku i głównych szlaków.
Kąpielisko nad Pogorią III położone jest w południowej części jeziora przy ul. Malinowe Górki. W pobliżu plaży znajduje się Centrum Sportów Letnich i Wodnych „Pogoria III”, plaża miejska, plac zabaw, boisko do piłki ręcznej, badmintona, koszykówki i siatkówki plażowej, slip do zwodowania łódek, drewniane molo, strefa gastronomiczna oraz stanowisko do grillowania. Jest tu także bezpłatny parking, jednak w sezonie z uwagi na dużą popularność tego zbiornika miejsc może szybko zabraknąć. Wtedy z pomocą przychodzą pozostałe (płatne) parkingi. Wokół Pogorii III biegnie także 6 kilometrowa ścieżka pieszo-rowerowa. Kąpieliska przy Pogorii I i III są strzeżone. Nad bezpieczeństwem wypoczywających w wodzie czuwają przez cały okres wakacji (od lipca do sierpnia) ratownicy wodni, którzy przebywają na swoich stanowiskach w tygodniu od godz. 10.00 do 18.00, a w weekendy do 19:00.
Pogoria IV – najmłodszy i największy spośród czterech zbiorników. Wysunięta najdalej na północ Kuźnica Warężyńska, (bo tak nazywa się naprawdę) to typowa dzika plaża, jednak brak infrastruktury turystycznej w niczym nie przeszkadza tłumnie przybywającym w upalne weekendy plażowiczom. Pogoria IV jest zbiornikiem retencyjnym, dno nie jest uformowowane i miejscami powstają zapadliska, dlatego obowiązuje zakaz kąpieli w jeziorze. Mimo to warto tam zajrzeć i odpocząć wylegując się na plasku w otoczeniu lasów lub wybrać opcję bardziej aktywną. Nad Pogorią IV działają kluby żeglarskie i wypożyczalnia sprzętu sportowego. Wokół jeziora biegną ścieżki rowerowe – zarówno leśna, jak i asfaltowa przeznaczona także dla rolkarzy. Trasa nr 510 zaczyna się w centrum Dąbrowy Górniczej i prowadzi obok kąpieliska brzegiem Jezior Pogoria III i IV do Siewierza. Podobnie trasa nr 514, która swój początek bierze w Gołonogu i prowadzi pomiędzy Jeziorami Pogoria II i Pogoria III, w pobliżu jacht klubu, terenami zielonymi wzdłuż linii brzegowej Pogorii IV. Dalej biegnie ona przez Wojkowice Kościelne do Zarzecza w pobliże Zalewu Przeczycko-Siewierskiego.
źródło. Slaskie.Travel/Śląska Organizacja Turystyczna
fot. Marcin Wróblewski – archiwum UM w Dąbrowie Górniczej