Już dziś Śląski Festiwal Nauki w Katowicach
Uniwersytet śląski zaprasza na ŚFN on Tour. Rawa edition, który odbędzie się 25 kwietnia 2023 r. (wtorek) w godz. 10.00–16.00 na terenie katowickiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego.
Kwiecień to miesiąc, w którym ze szczególną troską podchodzimy do dbałości o środowisko, dlatego w ramach kwietniowej edycji ŚFN on Tour zapraszamy studentów, pracowników uczelni konsorcjum akademickiego oraz mieszkańców miasta Katowice do spotkania nad Rawą i rozmów o Zielonej Strefie Nauki!
W programie przewidzieliśmy m.in.: rozmowy o Zielonej Strefie Nauki w ramach Przystanku Nauka, pokazy naukowe, wspólne sprzątanie Rawy w ramach godzin dla Ziemi, malowanie ulicy Moniuszki w symbole związane z Rawą przez mieszkańców i studentów, joga i medytacja w zielonej przestrzeni, a także planszówki i wiele innych atrakcji.
Program wydarzenia
– 10.00–16.00 – pokazy naukowe popularyzatorów nauki ŚFN Katowice, strefa chilloutu, strefa planszówek
– 11.00–14.00 – godziny dla Ziemi, czyli wspólne sprzątanie okolic Rawy
– 12.00–15.00 – Przystanek Nauka
– 12.00–13.00 – joga i medytacja / ćwiczenia oddechowe dla każdego
W trakcie wydarzenia „ŚFN on Tour. Rawa edition!” zapraszamy do spotkania z nauką na stanowiskach pokazowych:
„Co kryje się w morskich głębinach?”
Jak wygląda prawdziwa syrena? Jakie ryby zamieszkują nasz Bałtyk? Na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedzi przy stoisku. Będzie można obejrzeć część z omawianych okazów w formie preparatów, a także wziąć udział w quizie o morskich stworzeniach, aby sprawdzić wiedzę z tego zakresu.
„Eksperymentuj z nami!”
Na stoisku będzie można zobaczyć, jak zamienić światło i wiatr na energię elektryczną, spróbować, ile należy wykonać pracy, aby uzyskać taki sam efekt, jaki otrzymujemy od przyrody za darmo. Nie zabraknie również elektryzujących doświadczeń, które będzie można wykonać samodzielnie i być może wypróbować na sobie.
„Mikro-kosmos kropli wody”
Na tym stoisku zapraszamy w niezwykłą podróż w głąb mikrokosmosu rożnych środowisk wodnych. Na stanowisku będzie można odkryć pod mikroskopem to, co niewidoczne gołym okiem w wodzie. Sprawdzimy jakie mikroorganizmy zamieszkują jezioro, a jakie wodę z kałuży i innych zbiorników wodnych.
„Przesączanie wody przez różne rodzaje podłoży”
Na stanowisku będzie można empirycznie sprawdzić, w jaki sposób woda przesącza się przez dany typ podłoża. Będzie można zaobserwować m.in. szybkość przesączania. Każdy będzie mógł wlać określoną ilość wody i zaobserwować/zmierzyć ową szybkość.
„Przewaga dachów «organicznych/naturalnych» nad klasycznymi”
Pokażemy jak deszczówka zachowuje się po tym, jak zostaje odprowadzona przez system rynnowy na podłoże oraz jak taka sama ilość deszczówki zachowuje się, gdy zbudujemy dach organiczny, czyli posadzimy na nim łąkę. Zaznajomimy uczestników z prostym sposobem na retencję wody deszczowej. Takie podejście jest szczególnie cenne w dużych miastach, gdzie jest stosunkowo dużo powierzchni utwardzonych i mało zieleni.
„Spotkaj się z inżynierią materiałową!”
Metal, ceramika czy plastik to materiały, o których każdy z nas słyszał i spotyka każdego dnia. Jednak i takie codzienne materiały mogą nieźle zaskoczyć. Na stanowisku będzie można spotkać niezwykłe materiały oraz takie całkiem zwykłe, które wykorzystywane są w przemyśle, medycynie i u każdego z nas w domu. Przedstawimy, jakie zagadnienia z fizyki i chemii kryją się wewnątrz materiałów. Dodatkowo w duchu recyklingu materiałów na stanowisku będzie można zbudować rakietę z odpadków i spróbować ją wystrzelić.
„Spotkaj się z inżynierią materiałową!”
Ramowy program Przystanku Nauka, czyli rozmowy na deptaku Uniwersytetu Śląskiego (środkowa część ul. Bankowej, przed Wydziałem Nauk Społecznych i rektoratem UŚ)
– godz. 12.00–12.30: rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek i prof. Tomasz Nawrocki – UNIWERSYTET
– godz. 12.30–13.00: dr hab. Damian Absalon, prof. UŚ i dr hab. Andrzej Woźnica, prof. UŚ – RZEKA
– godz. 13.30–14.00: dr hab. Mirosław Nakonieczny, prof. UŚ i dr inż. Arkadiusz Halama, UE – PRZYRODA
– godz. 14.00–14.30: dr hab. Krzysztof Bierwiaczonek, prof. UŚ i pełnomocniczka rektora UŚ ds. Zielonej Strefy Nauki Aneta Moczkowska