AKTUALNOŚCI

Katowice. Od poniedziałku duże zmiany dla pieszych przy Rondzie

W poniedziałek 17 stycznia rozpoczną się prace w terenie w związku z budową zjazdu od strony Koszutki pod rondo im. gen. Jerzego Ziętka. Zakres prac wymaga zamknięcia przejścia dla pieszych. Pierwotnie przejście miało być zamknięte w listopadzie, jednak ze względu na zmiany projektowe nastąpi to dopiero teraz. Od tego dnia – z uwagi na bezpieczeństwo oraz zakres prac – zamknięte zostanie zejście od strony Koszutki.

Nie chcieliśmy sztucznie utrzymywać zamknięcia przejścia, stąd przesunięcie terminu. Uwarunkowania terenu, które wykonawca zastał po wejściu w teren w listopadzie wykazały konieczność naniesienia zmian w dokumentacji projektowej – wyjaśnia przesunięcie terminu zamknięcia przejścia Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta Katowice.

Zaprojektowany zjazd zawęzi istniejące schody przejścia podziemnego. W pierwszej kolejności zostaną wykonane prace rozbiórkowe istniejących schodów w miejscu projektowanego zjazdu, co pozwoli na wykonanie konstrukcji oporowej, w której zlokalizowany będzie ciąg pieszo-rowerowy. – Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas priorytetem, dlatego z uwagi na zakres i specyfikę prac konieczne jest całkowite wyłączenie z ruchu przebudowywanego przejścia – zapowiada rzecznik Ewa Lipka.

W okresie prowadzonych prac dla mieszkańców dostępne będą dwa przejścia dla pieszych – pierwsze przy skrzyżowaniu ulicy Chorzowskiej z ul. Sokolską oraz drugie przejście podziemne pod al. Korfantego na wysokości ul. Morcinka.

Przypomnijmy, że inwestycja jest ważnym elementem infrastruktury rowerowej.

– Zjazd zdecydowanie poprawi płynność przejazdu jednośladów przez katowickie Rondo. Wykonawca wykona ciąg pieszo-rowerowy łączący istniejącą drogę rowerową wzdłuż ul. Chorzowskiej z przejściem podziemnym pod Rondem im. gen. J. Ziętka – mówi Paweł Sucheta, zastępca naczelnika wydziału transportu i Oficer Rowerowy.

Długość zaprojektowanego ciągu będzie wynosić ok. 60 m, a szerokość zaprojektowanej drogi rowerowej to 2 m, natomiast ciągu pieszego 1,5 m, co sprawi, że przejazd będzie komfortowy dla rowerzystów oraz bezpieczny dla wszystkich użytkowników zjazdu.