Katowice „Samorządowym Liderem Edukacji”
Katowice zostały laureatem Konkursu „Samorządowy Lider Edukacji” organizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Katowice są organem prowadzącym dla 139 edukacyjnych jednostek organizacyjnych, w ramach których funkcjonuje 210 szkół i placówek oświatowych. 3135 ósmoklasistów przystąpi w Katowicach do tegorocznego egzaminu kończącego edukację na poziomie podstawowym, a 1909 to liczba tegorocznych maturzystów.
– Przyznanie certyfikatu to dla nas powód do dumy i satysfakcji. Nie osiadamy na laurach, to dla nas motywacja do dalszej wytężonej pracy. To również promocja Katowic jako miejsca, gdzie jakość kształcenia stoi na wysokim poziomie, co zostało zauważone także za granicą. Efektem jest przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki. Do Katowic przyjadą największe autorytety świata nauki, by wziąć udział w Europejskim Otwartym Forum Nauki w 2024 r., które odbywa się regularnie co dwa lata i jest poświęcone kluczowym dla przyszłości świata badaniom naukowym i innowacjom. To także jest jednym z czynników wpływających na postrzeganie naszego miasta jako miejsca dobrego do życia – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic, któremu Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego w ramach 12. Edycji Konkursu „Samorządowy Lider Edukacji” przyznała Medal Edukacyjny „Samorządowy Lider przyszłości”. Wyróżnienie przyznawane jest za najbardziej innowacyjne, nowatorskie i wizjonerskie działania edukacyjne w samorządach, będące ogólnopolską wizytówką lokalnej oświaty na miarę XXI wieku.
Ogólnopolski Program Certyfikacyjny dla Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw
„Samorządowy Lider Edukacji” ma na celu promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, wspierania młodzieży i współpracy ze środowiskami edukacyjnymi.
W 12. Edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw „Samorządowy Lider Edukacji” Katowice otrzymały wyróżnienie nadzwyczajne – „Lider Jakości Kształcenia”. To wyróżnienie otrzymują samorządy, które w sposób szczególny troszczą się o podnoszenie jakości nauczania w szkołach i placówkach, dla których są organami prowadzącymi oraz mogą być pod tym względem wzorami do naśladowania dla innych jednostek samorządu terytorialnego. Miastu przyznano także, po raz drugi, wyróżnienie „Primus”, które otrzymują Gminy, Powiaty i Samorządne Województwa, które w procedurze certyfikacji uzyskały największą liczbę punktów rankingowych spośród wszystkich ocenionych jednostek samorządu terytorialnego. Nadanie wyróżnienia stanowi potwierdzenie, iż nagrodzona nim jednostka terytorialna należy – w ocenie Komisji Certyfikacyjnej – do grona najbardziej innowacyjnych, efektywnych i skutecznych polskich samorządów w dziedzinie polityki edukacyjnej zarządzania oświatą. Z kolei IV Liceum Ogólnokształcącemu im. Stanisława Maczka w Katowicach przyznano certyfikat „Edukacyjnej Doskonałości”. To wyróżnienie dla szkół i placówek oświatowych, dla których organami prowadzącymi są jednostki certyfikowane w programie, a które wyróżniają się najwyższą jakością edukacji, nowoczesnym modelem zarządzania oraz znaczącymi sukcesami w kształceniu dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Certyfikatem uhonorowano grono 15 najlepszych szkół i placówek oświaty spośród wszystkich placówek działających w certyfikowanych gminach, powiatach i województwach.
Do Konkursu samorządy zgłaszają się samodzielnie. Przesyłając swoje aplikacje konkursowe (w formie specjalnej ankiety), w których prezentują swoje działania i osiągnięcia w dziedzinie lokalnej polityki oświatowej. Następnie aplikacje poddawane są ocenie Kapituły, w której zasiadają naukowcy m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ankietę ocenia dwóch niezależnych recenzentów. Po raz pierwszy Katowice zostały poddane ocenie bezpośredniej w trakcie wizyty studyjnej. Recenzent spotkał się z przedstawicielem Urzędu Miasta oraz z dyrektorami dwóch zespołów szkół. W Konkursie wygrywają samorządy, których projekty i pomysły w dziedzinie edukacji i nauki są innowacyjne i nowatorskie. Przyznany w Konkursie certyfikat to forma promocji samorządu i budowania jego pozytywnego wizerunku. Nagrodę w imieniu Katowic, podczas uroczystej gali, która odbyła się 13 kwietnia br. w Krakowie odebrał Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.
– Samorządowy Lider Edukacji to dla nas ważne wyróżnienie, tym bardziej, że otrzymujemy go nieprzerwanie od 2016 roku. Komisja szczególnie wysoko oceniła nasze osiągnięcia i sukcesy w dziedzinie edukacji, charakteryzujące się oryginalnością, różnorodnością, wpisywaniem się w tradycje i kulturę lokalną, aktywizującą dzieci i młodzież. To takich efekt programów, które realizujemy w naszym mieście, jak: „Zakodowane Katowice”, „Jak ryba w wodzie” czy „Katowice Miastem Fachowców”. Aby te programy wdrażać w najlepszy dla uczniów sposób, w 2020 roku uruchomiliśmy też „Miejski Bank Dobrych Praktyk”, w ramach którego nauczyciele wymieniają się materiałami i spostrzeżeniami z realizacji tych programów – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.
Znakiem i certyfikatem „Samorządowy Lider Edukacji” można posługiwać się przez rok. Warto więc starać się o uzyskanie certyfikatu w kolejnej edycji. Samorządy, które po raz czwarty uzyskują to zaszczytne wyróżnienie, otrzymają z urzędu prestiżowy, srebrny certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji”, a gminy i powiaty nagrodzone po raz szósty – certyfikat złoty.
Przypomnijmy, że Katowice są pierwszym w historii miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uhonorowanym tytułem Europejskiego Miasta Nauki. Razem z tytułem miasto otrzymało prawo do organizacji EuroScience Open Forum w 2024r. To bardzo prestiżowe wydarzenie o charakterze naukowym i technologicznym, które przyciąga największe autorytety ze świata nauki.