Katowice: Uroczyste obchody 103. rocznicy zakończenia III powstania śląskiego
Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na obchody 103. rocznicy zakończenia III powstania śląskiego. W ramach uroczystości, 5 lipca 2024 roku o godzinie 11:00 na cmentarzu parafialnym przy ul. Francuskiej w Katowicach, odbędzie się ceremonia oznaczenia grobu powstańca śląskiego, śp. Franciszka Poloczka, znakiem pamięci „Tobie Polsko”.
W wydarzeniu wezmą udział rodzina powstańca, przedstawiciele władz samorządowych oraz reprezentanci Instytutu Pamięci Narodowej.
Franciszek Poloczek: Życie i działalność
Franciszek Poloczek urodził się 16 września 1899 roku w Łabędach. Był członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Łabędach oraz Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Brał czynny udział w I, II i III powstaniu śląskim, walcząc na terenie Bytomia, Rudy Śląskiej, Gliwic, Kędzierzyna, Pogorzeleca, Starego Koźla, Januszkowic, Niezdrowic, Sławęcic i Góry Św. Anny. Angażował się także w akcje plebiscytowe, chroniąc polskie wiece.
Poloczek był członkiem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację i został uhonorowany licznymi odznaczeniami, w tym Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Śląskim Krzyżem Powstańczym (1970) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1971). Zmarł 5 lipca 1987 roku.
Znak pamięci „Tobie Polsko”
Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci „Tobie Polsko” została zainicjowana 5 lipca 2021 roku, w setną rocznicę zakończenia III powstania śląskiego, przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. Znak ten ma formę porcelanowego proporczyka o wymiarach 20 x 8 cm, na którym umieszczono inwokację „Tobie Polsko”, wizerunek orła oraz napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”. Proporzec nawiązuje do sztandaru powstańczego „Tobie Polsko”, stworzonego w 1920 roku w pracowni redakcji „Katolika” w Bytomiu, który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny.
Muzeum posiada również fotografię z uroczystości upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja, która ukazuje mieszkańców wsi Osiek niosących ten sztandar w procesji do Rozmierzy. Obchody te miały miejsce 2 maja 1920 roku i były pierwszymi legalnymi obchodami tej rocznicy na Górnym Śląsku, możliwymi dzięki postanowieniom Traktatu Wersalskiego, który wprowadził Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą i Plebiscytową Górnego Śląska.
Fot. Domena publiczna
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.