Katowice w programie „Śląskie. Przywracamy błękit”
Katowice biorą udział w największym obszarowo w Europie projekcie ukierunkowanym na działania związane z ochroną powietrza – „Śląskie. Przywracamy błękit”. W ramach tego projektu w Miejskim Centrum Energii można już skorzystać z pomocy „Ekodoradcy”.
Umowę o dofinansowanie projektu „Śląskie. Przywracamy błękit” ze środków z NFOŚiGW już pod koniec lutego podpisali Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego, Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego i Paweł Mirowski, zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
„Cieszę się, że sygnał do zmian wychodzi ze Śląska. Strategia Zielone Śląskie 2030 wskazuje kierunki, które dadzą rozwój. Ten projekt pokazuje zmianę, której oczekujemy w regionie. Dziękuję samorządom, które zdecydowały się uczestniczyć w tym projekcie. Współpraca zawsze przynosi najlepsze efekty i mam nadzieję, że przełoży się na poprawę jakości powietrza, a co za tym idzie jakości życia. Śląsk się zmienia i zmierza w kierunku gospodarki niskoemisyjnej” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.
Cały program opiewa na kwotę 76 mln zł. Oprócz środków z programu LIFE w wysokości 45 mln zł, z NFOŚiGW w wysokości 26 mln, wartość tę uzupełniają środki własne samorządów i te, pochodzące z budżetu województwa śląskiego.
„Możemy stawiać ten wniosek jako wzór i przykład, jak w sposób przejrzysty i merytoryczny prezentować cele związane z ochroną środowiska. Śląskie jest liderem w programie „Czyste Powietrze”. Co szósty wniosek pochodzi ze Śląska, a 25 z 30 najaktywniejszych gmin w programie pochodzi właśnie z tego regionu. Wierzę, że ten program pokaże, że warto sięgać po te środki i realizować zadania z korzyścią dla mieszkańców, by mieli szansę oddychać czystym powietrzem. Czas mądrze inwestować w środowisko, by kolejne pokolenia mogły żyć w przyjaznym środowisku. Mam nadzieję, że dzięki tym środkom uda nam się te cele osiągnąć” – podkreślał Paweł Mirowski, zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW.
Głównym celem projektu jest sprawna i efektywna realizacja zapisów Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, który w roku 2020 został przyjęty przez Sejmik Województwa Śląskiego. Projekt polega na opracowaniu i wdrożeniu działań naprawczych. Ich realizacja ma doprowadzić do poprawy jakości powietrza oraz ograniczenia niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie mieszkańców województwa śląskiego.
– Projekt „Śląskie. Przywracamy błękit” stanowi komplementarne uzupełnienie tych działań, które już od wielu lat realizujemy w Katowicach. Już we wrześniu 2018 r., uruchomiliśmy Miejskie Centrum Energii, w którym nasi „Ekodoradcy” udzielili już ponad 12 tys. różnego rodzaju porad związanych z szeroko rozumianą ochroną powietrza, m.in. takich jak te dotyczące oszczędzania energii, wymiany systemów ogrzewania i związanych z tym miejskich programów wsparcia. To właśnie pracownicy Miejskiego Centrum Energii będą pełnić kluczową funkcję podczas realizacji całego projektu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Liderem Projektu jest Województwo Śląskie. Oprócz Lidera i miasta Katowice, w projekcie udział bierze wspólnie 88 innych Partnerów – w tym 79 gmin, miast i powiatów oraz 9 instytucji wspierających i merytorycznych. Podjęte w ramach Projektu działania obejmą przede wszystkim:
- rozwój wsparcia doradczego dla mieszkańców i lokalnych władz samorządowych;
- wsparcie realizacji działań naprawczych ujętych w Programie ochrony powietrza dla województwa śląskiego;
- rozwój know-how, narzędzi, metod i działań demonstracyjnych;
- wzrost świadomości ekologicznej.
Katowickie Miejskie Centrum Energii mieści się przy ul. Młyńskiej 2b. Z pracownikami MCE można kontaktować się również drogą telefoniczną: 32 259 32 85 oraz poprzez e-mail: mce@katowice.eu
Realizacja projektu obejmuje okres od 1 stycznia 2022 roku – 31 grudnia 2027 roku.