Katowicki Kalendarz Trzech Religii po raz dwunasty
„Kalendarz Trzech Religii” jest owocem współpracy chrześcijan, Żydów i muzułmanów, a także środowisk naukowych i kulturalnych.
Motyw przewodni tegorocznego kalendarza „Nauka-Naukowcy-Transcendencja” znakomicie wpisuje się w działania Katowic, które otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki w 2024 r. W tym wydaniu Kalendarza Trzech Religii, na jego kartach przypominamy uczonych wywodzących się ze środowisk chrześcijańskich, żydowskich i muzułmańskich, którzy przyczynili się do rozwoju nauki, a których jednocześnie łączyły również silne więzi z Katowicami i całym naszym regionem – mówi Marcin Krupa, prezydenta Katowic.
„Kalendarz Trzech Religii” jest płaszczyzną dialogu międzyreligijnego. Projekt jednoczy społeczności wyznaniowe miasta Katowice, jest efektem współpracy i pogłębiania wzajemnego szacunku wobec siebie i dziedzictwa kulturowego. Kalendarz, którego pierwsze wydanie ukazało się w 2013 r. opracowywany jest przez przedstawicieli Kościołów: Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej, we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Tegoroczna edycja odsłania się w nowej szacie graficznej z nowymi treściami – świętami Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.
Kalendarz na rok 2024, czyli lata 5784/5 dla Żydów i 1445/6 dla muzułmanów wydano w nakładzie 5 tys. egzemplarzy. Jest on dystrybuowany przez poszczególnych jego twórców, także poza granice naszego kraju. Część nakładu jest dostępna dla mieszkańców bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej mieszczącym się przy Rynku 13 w Katowicach oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Jordana 18.
Dr MARIOLA KOZUBEK, Prof. UŚ – Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego
Współzałożycielka i redaktor naczelna Kalendarza Trzech Religii (KTR): Kalendarz, jest narzędziem edukacyjno-informacyjnym, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat trzech religii monoteistycznych. Pomysł na powstanie kalendarza pojawił się podczas pierwszej wspólnej konferencji naukowej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, która miała na celu podjęcie refleksji nad wspólnym poszukiwaniem prawdy. To właśnie wtedy zrodził się pomysł by właśnie za pomocą kalendarza edukować poprzez pokazywanie tego co łączy wielkie religie monoteistyczne.
Ks. dr TADEUSZ CZAKAŃSKI, delegat Metropolity katowickiego ds. dialogu międzyreligijnego.
Współzałożyciel i współredaktor KTR: Nie odrzucamy niczego co w różnych religiach jest prawdziwe i święte. Jesteśmy zobowiązani by z szacunkiem myśleć, mówić i pisać o innych ludziach. W realizacji tego celu Kalendarz Trzech Religii może odgrywać szczególną rolę.
Ks. dr DAWID LEDWOŃ, prof. UŚ, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego, grafik i ekspert KTR
To moja pierwsza przygoda z Kalendarzem Trzech Religii. Cieszę się, że zespół redakcyjny z taką otwartością podszedł do propozycji zmian w szacie graficznej wydawnictwa oraz jego logotypu. To nie może dziwić, zwłaszcza w Katowicach, które są chyba najlepszym przykładem na mapie Polski miasta otwartego.
Ks. bp dr MARIAN NIEMIEC, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Katowicach
Przyszłoroczny kalendarz związany jest z Katowicami jako miastem nauki. Ten kalendarz ma bardzo ważną rolę edukacyjną, gdyż uświadamia on mieszkańców regionu o jego różnorodności. Kalendarz dociera za granice miasta, granice woj. śląskiego a nawet granice Polski i edukuje, że tu, w Katowicach można się spotykać, można pracować, można prowadzić konstruktywny, życzliwy i serdeczny dialog. To jest bardzo ważne przesłanie, żeby młodzieży pokazywać istotę szkoły, nie jako przymus nauki, ale jako przywileju, zaszczytu, wyróżnienia. Żeby szkołę i edukację traktować jak coś, co jest bardzo ważne, żeby nie powiedzieć – święte.
WŁODZIMIERZ KAC, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach
Jestem bardzo wdzięczny miastu Katowice za ogromne wsparcie dla idei dialogu międzyreligijnego właśnie poprzez ten Kalendarz Trzech Religii. Katowice, od samego początku swojego istnienia były miastem otwartym i gościnnym, i tak jest nadal. Większość opracowań pokazuje różnice pomiędzy religiami, a dzięki temu wydawnictwu możemy dowiedzieć się co nas łączy. To jest największa wartość Kalendarza Trzech Religii.
DOROTA BURCHARD, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Kalendarz Trzech Religii powinien być przykładem i wzorem, by poszukiwać tego co nas łączy, a nie tego co dzieli. Mam nadzieję, że każdy kto weźmie ten kalendarz do ręki będzie potrafił z szacunkiem rozmawiać z nawet pozornie zupełnie innymi od siebie ludźmi.
Imam JABBAR KOUBAISY, dyrektor Centrum Kultury i Dialogu w Katowicach, delegat ds. dialogu międzyreligijnego przy Lidze Muzułmańskiej w Polsce
Kalendarz Trzech Religii jest wizytówką naszej działalności. To symbol tego, że potrafimy ze sobą rozmawiać i współpracować, to przykład budowania mostów pomiędzy ludźmi.
DANUTA KAMIŃSKA, wiceprzewodnicząca zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Od samego początku jestem związana z kalendarzem, uwzględniając pierwsze prace to już 12 lat. Ten kalendarz jest po prostu wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju. Wspominając początki tego kalendarza, wiem jedno – jeżeli jest grono osób, które chcą rozmawiać i zostawić po sobie jakiś ślad to to musi zaprocentować. Ten kalendarz jest tego dowodem.
Ks. bp dr GRZEGORZ OLSZOWSKI, biskup pomocniczy i wikariusz generalny archidiecezji katowickiej
Wiele dobrych słów zostało już powiedzianych na temat kalendarza, redakcji. Chcę bardzo pogratulować wszystkim pomysłodawcom, twórcom kalendarza trzech religii. Myślę, że to bardzo duży przyczynek do wychowania braterstwa między naszymi religiami.
Dr hab. KRZYSZTOF WIECZOREK, prof. UŚ
Budujemy coś dobrego i to dobro nie zostanie zapomniane. Święty Jan Paweł II mówił w „Pamięci, tożsamości”, że każdy ślad dobra pozostaje na wieczność. To wydanie Kalendarza Trzech Religii, w moim przekonaniu, wpisuje się w trzy obszary: ideę kalendarza, ideę dialogu religijnego oraz ideę upamiętniania uczonych pochodzących ze śląska.
TB/Fot.UM w Katowicach