AKTUALNOŚCI KOLEJE ŚLĄSKIE ROZRYWKA VIDEO

Kolej wąskotorowa w Rudach Raciborskich – podróż w przeszłość [WIDEO]

Rudy Raciborskie, malownicze miasto położone na Górnym Śląsku, słynie nie tylko z bogatego dziedzictwa kulturowego, ale również z niezwykłego systemu kolei wąskotorowych. Wyjątkowe linie kolejowe stanowią jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu, przyciągając zarówno miłośników historii, jak i entuzjastów kolejnictwa.

Koleje wąskotorowe w Rudach Raciborskich mają swoje korzenie w XIX wieku, kiedy to region ten był centrum górniczym i przemysłowym. Wówczas konieczne było skuteczne i efektywne transportowanie węgla, rudy żelaza oraz innych surowców do pobliskich zakładów przemysłowych. Wąskie tory kolejowe, o rozstawie 785 mm, okazały się idealnym rozwiązaniem dla tych potrzeb, umożliwiając swobodne poruszanie się po trudnym terenie.

Dziś koleje wąskotorowe w Rudach Raciborskich pełnią funkcję atrakcji turystycznej, przenosząc odwiedzających w magiczną podróż w przeszłość. Starannie odrestaurowane parowozy, wagony i historyczne stacje przywołują ducha minionych epok. Podczas przejażdżki pociągiem wąskotorowym można podziwiać urokliwe krajobrazy, przemierzając malownicze tereny leśne, pola i łąki.

Tomasz Burek