Koleje Śląskie zachęcają do bycia ambasadorem bezpieczeństwa
Pośpiech, brak ostrożności, nieuwaga, nieodpowiedzialność i pewność siebie, to czynniki, które najczęściej są wskazywane jako jedne z powodów wypadków na przejazdach kolejowych. Samochód w zderzeniu z pociągiem niestety nie ma najmniejszych szans! Jedyną ochroną kierowcy jest zatem jego odpowiedzialność i znajomość przepisów ruchu drogowego, dzięki temu kierujący może ocalić nie tylko swoją własność materialną, ale także życie i zdrowie swoje i pasażerów.
Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych stanowią wciąż niski procent udziału w ogólnych statystykach wypadków. Jednak ich skutki są najprostsze do przewidzenia. Za każdym takim wypadkiem stoi tragedia ludzka. Szkody materialne, czy co gorsza te niematerialne często tworzą traumę nie tylko dla samych kierowców, ale i maszynistów. Żaden bowiem z nich nie rozpoczyna pracy z myślą o możliwości wzięcia udziału w wypadku komunikacyjnym, mając jednak do czynienia z tak ogromna masą i pędem doskonale zdają sobie sprawę, że właściwie są bezradni. prócz stron biorących udział w zdarzeniu, warto zawsze pamiętać o zaangażowaniu w akcję służb ratowniczych: straż pożarna, pogotowie ratunkowe, policja.
Wiele osób wciąż sądzi, że czerwone światło przed przejazdem kolejowo-drogowym jest tylko ostrzeżeniem, a nie kategorycznym zakazem wjazdu na tory! Niektórzy uważają, że przejechanie slalomem między opuszczonymi rogatkami to przejaw sprytu, umiejętności i oszczędność czasu, a nie skrajnej głupoty i igrania ze śmiercią. Rozpędzony pociąg, nawet przy najmniejszych prędkościach, może mieć drogę hamowania równą blisko trzynastu boiskom piłkarskim. Dla powagi sytuacji uzmysłowić należy sobie również masę takiego składu. Każdy błąd na torach może mieć nieodwracalne skutki, gdyż maszynista nie ma szans wyhamować składu w ciągu kilku sekund.
Wojewódzki przewoźnik kolejowy bierze udział w kampanii „Bezpieczny Przejazd”, organizowanej przez PKP PLK. Założenia kampanii są jasno określone: podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowo-drogowych, zwrócenie uwagi na aspekty przestrzegania przepisów ruchu drogowego, minimalizacja zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu, kształtowanie zachowań społecznie pożądanych.
Ty również możesz się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa! Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego również w okolicach przejazdów drogowo-kolejowych. Bądź ambasadorem bezpieczeństwa.