Kolejowe ABC: Sieciowy Rozkład Jazdy
Starsi podróżni na pewno pamiętają, ale dla młodszych kolejowy rozkład jazdy pociągów w formie książki to nowość. W przeszłości książkowy rozkład jazdy, nazywany na początku Urzędowym Rozkładem Jazdy Pociągów i Lotów, a po wojnie Urzędowym Rozkładem Jazdy, w końcu stał się Sieciowym Rozkładem Jazdy. Był on podstawowym narzędziem informowania podróżnych o rozkładzie jazdy pociągów, ale nie tylko.
Wydawnictwo Sieciowego Rozkładu Jazdy zawierało także podstawowy cennik biletów oraz wykaz pociągów prowadzących wagony sypialne i z miejscami do leżenia. Ponadto, w takim wydawnictwie można było znaleźć informacje o strefach czasowych w Europie. Książka, a raczej „cegła” – bo tak była nazywana – zawierała także regulamin przewozu osób, głównie w latach pięćdziesiątych do końca osiemdziesiątych.
Tabele rozkładu jazdy numerowane były od 100 do 699. Nieodłącznym elementem Sieciowego Rozkładu Jazdy była mapa, na której linie kolejowe były ponumerowane i odnosiły się do numerów tabel rozkładu jazdy. Jeśli pracownik kolei dobrze opanował numerację tabel, nie musiał korzystać z wyżej wymienionej mapy. Oczywiście, nie wszystkie relacje pociągów mieściły się w jednej tabeli, dlatego często odnośniki kierowały do kolejnych tabel, gdzie można było szukać dalszych połączeń. Może wydawać się to skomplikowane, ale w tamtych czasach był to najlepszy sposób na znalezienie najdogodniejszego połączenia.
Przez wiele lat sieciowe rozkłady jazdy były wydawane w formie czarno-białej. Na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych zaczęto wydawać je w kolorze. Wówczas pociągi wyższych kategorii były oznaczane kolorem czerwonym (pospieszne, ekspresowe, InterCity i EuroCity). W erze pociągów InterRegio te pociągi w rozkładzie jazdy były oznaczane kolorem niebieskim.
Sieciowy Rozkład Jazdy w formie papierowej nie przetrwał próby czasu. Remonty i modernizacje linii kolejowych prowadziły do wielu zmian w rozkładzie jazdy, co sprawiało, że jego wydawanie stawało się coraz mniej celowe. Ostatni raz rozkład został wydrukowany na sezon 2011/2012. Od rozkładu jazdy 2012/2013, dzięki protestom podróżnych, jest on publikowany w formie PDF na stronach zarządcy infrastruktury.
Małym odpowiednikiem Sieciowego Rozkładu Jazdy w Kolejach Śląskich są tabele Liniowego Rozkładu Jazdy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.