Kolejowe opowieści: Pociąg pogrzebowy marszałka Józefa Piłsudskiego

Kolej w losach Polski odgrywała i odgrywa ważną rolę. Nie tylko jako środek transportu pasażerskiego, czy strategiczny element w czasie wojny, ale również podczas historycznych wydarzeń, takich jak pogrzeb marszałka Józefa Piłsudskiego. Trumna z ciałem wybitnego Polaka została przewieziona specjalnym, rządowym pociągiem z Warszawy do Krakowa.
Po śmierci Piłsudskiego, trumna z jego ciałem była wystawiona w warszawskim Belwederze 13 i 14 maja 1935 roku. Zaraz po śmierci marszałka, wyjęto jego mózg i serce. Do dzisiaj zachowały się albumy z jego mózgiem. Uroczystości żałobne odbyły się na Polach Mokotowskich, gdzie przed wojną znajdowało się lotnisko, do którego przylegała bocznica kolejowa. Specjalnie na tę okazję został zbudowany dodatkowy tor, aby móc przewieźć trumnę do miejsca bocznicy. Tor ten został użyty tylko raz i po tym wydarzeniu rozebrany.
Podróż pociągu pogrzebowego
17 maja 1935 roku, około godziny 19:00, pociąg pogrzebowy wyruszył z Warszawy w kierunku Krakowa. Zachowały się fotografie rozkładu jazdy tego specjalnego pociągu, które są pilnie strzeżone przez potomków kolejarzy zaangażowanych w jego organizację. W składzie pociągu znalazł się wagon z trumną, przyozdobiony wężykiem marszałkowskim. Trasa wiodła przez Warkę, Radom, Skarżysko-Kamienną, Kielce i Sędziszów, a rozkład jazdy został zaplanowany tak, by na każdej stacji, gdzie pociąg się zatrzymywał, ludzie mogli oddać hołd Józefowi Piłsudskiemu.
Z relacji historycznych wynika, że na trasie przejazdu palono ogniska, co było symbolicznym gestem pożegnania. Oprócz wagonu z trumną, w składzie pociągu znajdowały się także wagony pasażerskie, w tym trzy wagony sypialne. Było to związane z faktem, że podróż trwała 13 godzin, a pociąg dotarł do Krakowa następnego dnia o 8:30 rano.
Ostatnia droga na Wawel
Mimo że odległość z Warszawy do Krakowa przez Kielce wynosi około 300 km, czas przejazdu był tak wydłużony, aby wszyscy po drodze mieli możliwość godnie pożegnać marszałka. Trumna z ciałem Józefa Piłsudskiego została ostatecznie złożona w krypcie św. Leonarda na Wawelu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.
Fot. https://www.jpilsudski.org/artykuly-historyczne-pilsudski/epizody-z-zycia-jozefa-pilsudskiego/item/2023-uroczystosci-pogrzebowe-jozefa-pilsudskiego-w-krakowie