Kolonia Zgorzelec nagrodzona za rewitalizację
29 listopada 2024 roku w Muzeum Śląskim odbyła się uroczysta gala podsumowująca XXV edycję konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego”. Wśród wyróżnionych realizacji znalazła się rewitalizacja Kolonii Zgorzelec, która zdobyła prestiżowe wyróżnienie za jakość i funkcjonalność swojej przestrzeni publicznej.
W tym roku do konkursu zgłoszono 39 projektów z 27 gmin. Po wstępnej weryfikacji 35 z nich zakwalifikowano do dalszej oceny. Wśród nadesłanych propozycji znalazły się nie tylko przestrzenie publiczne, takie jak place miejskie, parki, tereny rekreacyjne, ale także obiekty użyteczności publicznej, w tym historyczne budowle.
„Rewitalizacja Kolonii Zgorzelec to jedno z największych przedsięwzięć rewitalizacyjnych w Bytomiu. Projekt nie tylko pozwolił zachować unikalny charakter tej osady, ale przede wszystkim poprawił komfort życia mieszkańców. Zrealizowane inwestycje w tej przestrzeni mają kluczowe znaczenie dla społeczności lokalnej” – mówi Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.
Kolonia Zgorzelec – przestrzeń z historią
Kolonia Zgorzelec, zbudowana w latach 1897-1901 przez Huberta von Tiele-Wincklera dla pracowników Huty Hubertus, to przykład postindustrialnej zabudowy, charakterystycznej dla rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku. Położona w spokojnej części Bytomia, z dala od miejskiego zgiełku, osiedle zyskało popularność wśród miłośników historycznych przestrzeni industrialnych. Mieszkańcy cenią sobie tu ciszę i bliskość natury, a sama Kolonia obejmuje 34 budynki.
Rewitalizacja objęła 23 z tych budynków – 13 pustostanów oraz 10 zamieszkałych przez wspólnoty mieszkaniowe. Prace remontowe były kompleksowe: obejmowały prostowanie ścian, naprawy fundamentów, dachów i kominów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz remonty instalacji. W budynkach, które dotychczas były niezamieszkane, powstały nowe, komfortowe mieszkania o powierzchni ok. 50 m², co zwiększyło zasób komunalny miasta. Natomiast w budynkach zamieszkałych odnowiono części wspólne, takie jak klatki schodowe.
Na zewnątrz, wokół budynków, zrealizowano szereg inwestycji poprawiających jakość przestrzeni publicznej. Powstały nowe chodniki, plac zabaw i plac sportowy, a także uporządkowano zieleń. Dodatkowo wprowadzono elementy małej architektury oraz tablice informacyjne przybliżające historię osiedla. Zlikwidowano bariery architektoniczne, a teren zyskał nowe oświetlenie. Przekształcenie przestrzeni pomiędzy kamienicami w przyjazne miejsce do życia było możliwe dzięki koncepcji opracowanej przez Studio Projektowe Adriana Gajdy.
Konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną
Konkurs „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego” jest organizowany od 2000 roku i ma na celu wyróżnianie projektów, które łączą funkcjonalność z estetyką, a także przyczyniają się do poprawy jakości życia w regionie. Co roku oceniane są inwestycje, które w ubiegłym roku wpłynęły na rozwój przestrzeni publicznych oraz obiektów użyteczności publicznej na terenie województwa śląskiego.