Koniec stanu zagrożenia epidemicznego coraz bliżej
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapowiedziała, że prawdopodobnie w tym roku podejmie decyzję o zniesieniu stanu pandemii – poinformował dyrektor generalny WHO. W Polsce od miesięcy nie ma już „stanu epidemii”, a obowiązujący obecnie „stan zagrożenia epidemicznego” może zostać zniesiony z końcem czerwca, jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister przekazał tę nowinę (19 kwietnia) w trakcie swojej wizyty w Pile, gdzie uczestniczył w próbie pobicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi. Dr Niedzielski poinformował również media, że sytuacja epidemiczna w Polsce poprawia się, co pozwoliło Radzie Ministrów rozważyć zniesienie obecnego stanu.
Epidemia to wystąpienie większej liczby zachorowań na daną chorobę na określonym obszarze i w określonym czasie, niż w poprzednim okresie. Stan zagrożenia epidemicznego to zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia epidemii. Oznacza formalne uznanie danego obszaru za teren, na którym istnieją warunki i znaczne prawdopodobieństwo wystąpienia epidemii.
Ustalono, że wstępnie zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego mogłoby nastąpić z końcem czerwca, o czym mówił minister zdrowia. Resort pracuje nad dwoma rozporządzeniami w związku z tą okolicznością. Pierwsze z rozporządzeń dotyczyłoby powrotu do stanu normalności, czyli zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego. Drugie rozporządzenie miałoby dotyczyć zniesienia „pewnych restrykcji, które obecnie obowiązują”.
Przypomnijmy, że obecnie obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach takich jak szpitale, przychodnie zdrowia i apteki. Minister Niedzielski ujawnił, że nakaz noszenia maseczek w aptekach mógłby zostać zniesiony, natomiast w „innych podmiotach leczniczych” pozostałby w mocy.
11 marca 2020 roku dyrektor generalny WHO ogłosił globalny stan pandemii SARS-CoV-2 jako stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC). PHEIC zostało zdefiniowane (w 2005 roku) jako „nadzwyczajne zdarzenie, które stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego innych państw poprzez międzynarodowe rozprzestrzenianie się choroby i potencjalnie wymaga skoordynowanej międzynarodowej reakcji”.
20 marca 2020 r. minister zdrowia rozporządzeniem ogłosił na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan epidemii. Od 16 maja 2022 r. do odwołania obowiązuje w Polsce stan zagrożenia epidemicznego.