PROMOWANE

Konkurs dla startupów. Najlepsze pomysły zostaną nagrodzone

Śląski Fundusz Rozwoju i akcelerator z Doliny Krzemowej – Plug and Play ogłosiły konkurs dla startupów, którego finał odbędzie się w październiku podczas Europejskiego Forum Przyszłości. Na uczestników czekają nagrody o łącznej wartości 150 tys. zł.

W ogłoszeniu konkursu, które odbywało się w siedzibie Filharmonii Śląskiej, uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski i Jakub Nagórski, przedstawiciel środowiska sturtupów, a w formie hologramu także Benjamin Kloss z Plug and Play.

Województwo Śląskie jest w fazie dynamicznych przemian. Wyznaczamy odważną perspektywę dla rozwoju branż wysokich technologii i innowacyjnych podmiotów. Ambicją władz województwa jest realizowanie odpowiedzialnej transformacji gospodarczej m.in. poprzez wspieranie rozwoju inteligentnych specjalizacji: zielonej gospodarki, medycyny, przemysłów wschodzących. Stwarzamy przestrzeń dla startupów. Liczę na to, że podczas Europejskiego Forum Przyszłości zobaczymy ambitne i śmiałe propozycje biznesowe. Zapraszam do udziału w konkursie – zachęca Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego.

Europejskie Forum Przyszłości odbędzie się w dniach 6-8 października 2021 roku na Stadionie Śląskim i oprócz szerokiej dyskusji związanej z przyszłością Europy i gospodarką, będzie okazją do rozwinięcia biznesowych skrzydeł dla startupów i firm z sektora MŚP. W poszukiwanie innowacyjnych firm i pomysłów włączy się znany akcelerator Plug and Play.

Na celowniku organizatorów konkursu dla startupów są innowacyjne produkty, usługi i procesy, które znajdą zastosowanie w regionach wdrażających procesy transformacji gospodarczej oraz w regionach postindustrialnych, chcących rozwijać się i tworzyć cyfrowe społeczeństwa. Udział w konkursie jest bezpłatny, a zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem platformy znajdującej się pod adresem: www.efp-silesia.com. 

Spośród zgłoszonych startupów, w pierwszym etapie konkursu wybierzemy 50, które w kolejnej rundzie przygotują dwuminutową wideoprezentację. Do kolejnego etapu przejdzie 20 uczestników. Tam, razem z przedstawicielami Plug and Play będą pracować nad wystąpieniem podczas finałowej sesji na Stadionie Śląskim. W finale uczestnicy zaprezentują swoje rozwiązania przed jury i publicznością. Jury złożone z przedstawicieli Plug and Play oraz Śląskiego Funduszu Rozwoju wybierze spośród finalistów zwycięzcę i dwóch laureatów, którym wręczy kolejno 100 tys. zł, 30 tys. zł i 20 tys. zł – tłumaczy Alina Komorowska, członek zarządu Śląskiego Funduszu Rozwoju, organizatora Forum.

Uczestnictwo w konkursie to szereg korzyści dla młodych przedsiębiorców.

– Konkurs ma charakter międzynarodowy: transfer technologii na Śląsk i internacjonalizację śląskich technologii na świecie. Samo uczestnictwo w konkursie stwarza startupom możliwość rozwoju, skalowania biznesu oraz budowania rozpoznawalności marki na arenie międzynarodowej. No i oczywiście szanse na wdrożenie własnych koncepcji poprzez aktywny networking z inwestorami obecnymi na Stadionie Śląskim podczas Europejskiego Forum Przyszłości – podkreśla Benjamin Kloss, dyrektor Plug and Play Austria.

Konkurs został ogłoszony z wykorzystaniem nowatorskich rozwiązań, z których na co dzień korzysta Filharmonia Śląska. Sala koncertowa jest jedyną w Europie, wyposażoną w nowoczesny ekran mgłowy, przeznaczony do wyświetlania hologramów. To drugie miejsce, obok Stadionu Śląskiego, związane z Europejskim Forum Przyszłości. Finałem pierwszego dnia będzie Gala Marszałka Województwa Śląskiego, która odbędzie się właśnie w Filharmonii.

Ekran mgłowy to polski wynalazek, który pozwala na wyświetlanie obrazów na bardzo cienkiej warstwie powietrza o zwiększonej wilgotności. Niemal niewidoczna powierzchnia, na której pojawiają się hologramy sprawia, że elementy projekcji stają się integralną częścią tego, co jednocześnie dzieje się na estradzie na żywo – tłumaczył Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej.

Podczas gali wszystkie punkty programu artystycznego zostaną wzbogacone hologramami. Zabrzmią m.in. utwory Wojciecha Kilara. Wystąpią Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza oraz pianista Piotr Sałajczyk.

Źródło: slaskie.pl