Kostiumowy Pochód Operowy: Opera Śląska świętuje 80-lecie na ulicach miasta

Wyobraźcie sobie Bytom, który na jeden dzień przemienia się w wielką scenę teatralną. Ulicami przechadzają się Carmen i Halka, Violetta z „Traviaty” wymienia spojrzenia z baronem, a tuż za nimi podążają bohaterowie „Nabucca” i „Strasznego dworu”. Brzmi jak sen? Już niebawem stanie się rzeczywistością!
7 czerwca Bytom zamieni się w operową metropolię. Wszystko za sprawą Kostiumowego Pochodu Operowego – widowiskowego wydarzenia organizowanego z okazji 80-lecia Opery Śląskiej. To wyjątkowy jubileusz, a zarazem niecodzienne zaproszenie dla mieszkańców do wspólnego świętowania – nie z widowni, lecz na scenie… ulicznej.
Opera wychodzi do ludzi
Opera Śląska, instytucja z duszą i historią, postanowiła uczcić osiem dekad swojej działalności w sposób symboliczny – blisko ludzi, w przestrzeni miejskiej. W tym dniu sztuka opuści mury teatru, by spotkać się z mieszkańcami Bytomia tam, gdzie na co dzień toczy się ich życie.
– To nie będzie zwykły pochód. To żywy spektakl, w którym każdy może zagrać główną rolę – mówią organizatorzy.
Każdy może stać się gwiazdą
Udział w wydarzeniu może wziąć każdy – niezależnie od wieku czy doświadczenia scenicznego. Wystarczy wybrać jeden z 80 autentycznych kostiumów scenicznych Opery Śląskiej – dostępnych podczas przymiarek 28 i 29 maja (w godz. 15:00–18:00, hol przed Salą Koncertową im. Adama Didura) – i wcielić się w operową postać. Można też stworzyć własny strój lub po prostu przyjść i chłonąć atmosferę.
To niepowtarzalna okazja, by założyć kostium z prawdziwej sceny – poczuć jego wagę i wejść w rolę bohatera z muzycznego uniwersum.
Wielka parada przez Bytom
Pochód wyruszy 7 czerwca o godz. 16:00 sprzed gmachu Opery Śląskiej. Uczestnicy, niczym bohaterowie z libretta, przejdą ulicami miasta w barwnym korowodzie dźwięków i emocji. Bytom na kilka godzin zamieni się w operową stolicę, a jego mieszkańcy stworzą wspólnie opowieść o sile kultury, wspólnoty i wyobraźni.
Między pokoleniami, ponad sceną
To wydarzenie to nie tylko festiwal kolorów i kostiumów, ale także międzypokoleniowy projekt społeczny. Ma łączyć – dzieci i seniorów, artystów i widzów, tych, którzy operę kochają i tych, którzy jeszcze jej nie znają. To przypomnienie, że sztuka – zwłaszcza tak wyrazista jak opera – może być blisko każdego z nas.
Ostatni akt – zgłoszenia
Chętni do udziału w pochodzie powinni się pospieszyć – liczba kostiumów jest ograniczona! Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej Opery Śląskiej.
Fot. Opera Śląska w Bytomiu

