Kształcenie zawodowe – filar przyszłości. Katowice gospodarzem międzynarodowej konferencji

W Sali Sejmu Śląskiego trwa międzynarodowa konferencja poświęcona przyszłości kształcenia zawodowego. Wydarzenie zgromadziło szerokie grono ekspertów – od dyrektorów szkół i przedstawicieli instytucji edukacyjnych, przez reprezentantów Komisji Europejskiej, aż po parlamentarzystów i lokalnych liderów samorządowych. Wśród uczestników są m.in. Śląska Kurator Oświaty Aleksandra Dyla, marszałek województwa Wojciech Saługa, członek zarządu Rafał Adamczyk oraz wojewoda śląski Marek Wójcik.
Zawody przyszłości w centrum uwagi
– Kształcenie zawodowe to nie tylko potrzeba, ale konieczność – podkreślił marszałek Wojciech Saługa. – Żyjemy w epoce cyfrowej transformacji, w której rozwój technologiczny i sztuczna inteligencja dynamicznie zmieniają oblicze rynku pracy. Coraz więcej przedsiębiorstw zgłasza braki kadrowe, a my musimy odpowiedzieć na to wyzwanie, kształcąc wykwalifikowanych specjalistów.
Województwo Śląskie już dziś jest liderem w tej dziedzinie. Program „Śląskie. Zawodowcy” to sztandarowa inicjatywa, która łączy szkoły, pracodawców i samorząd, tworząc spójny system przygotowania młodych ludzi do realiów współczesnego rynku pracy. Region może pochwalić się ponad 500 szkołami zawodowymi – to drugi wynik w kraju, zaraz po Mazowszu.
Zawody na miarę jutra
Na Śląsku młodzież kształci się w zawodach kluczowych dla przyszłości gospodarki: mechatronice, informatyce, automatyce, energetyce czy logistyce. To właśnie elastyczność i dostosowanie oferty edukacyjnej do rzeczywistych potrzeb rynku sprawiają, że region pozostaje atrakcyjny nie tylko dla polskich, ale i zagranicznych inwestorów.
Nie bez znaczenia pozostaje ścisła współpraca z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, jednym z kluczowych partnerów w rozwijaniu kompetencji zawodowych. – To dowód na to, że dialog między edukacją, biznesem a samorządem przynosi realne efekty – zaznaczył Saługa.
Wymiana doświadczeń i spojrzenie w przyszłość
Konferencja to również forum międzynarodowej wymiany doświadczeń. – Nie tylko dzielimy się wiedzą, ale też uczymy się od naszych zagranicznych partnerów – podkreślił Henryk Kiepura, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji. – Współczesna edukacja zawodowa musi szukać nowych ścieżek, w tym np. partnerstw z ośrodkami badawczymi.
Wydarzenie potrwa do wtorku, 20 maja, a jego efekty mają znaleźć odzwierciedlenie w kolejnych inicjatywach wspierających rozwój nowoczesnego szkolnictwa zawodowego w regionie i całym kraju.
Fot. Andrzej Grygiel / UMWŚ

