Ławeczka upamiętni profesora Bimlera

28 września, Plac Klimka w Żorach stanie się miejscem wyjątkowej uroczystości – odsłonięcia rzeźby „Ławeczka Bimlera”. To wydarzenie, które zainauguruje projekt Muzeum Miejskiego w Żorach pod tytułem „Porozmawiajmy o tożsamości”. Rzeźba, wykonana w brązie jest dziełem artysty rzeźbiarza Tomasza Wenklara z Tychów.
Rzeźba „Ławeczka Bimlera” stanowi hołd dla uznanego żorskiego malarza, Fritza Augusta Bimlera. Ławka zostanie umieszczona przy pięknie odrestaurowanej ulicy Klimka, co ma swoje znaczenie historyczne, nawiązując do jednej z akwarel namalowanych przez artystę. Akwarela przedstawiająca kościół pw. św. Filipa i Jakuba znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Miejskiego w Żorach. Wydarzenie planowane jest na godzinę 12:30 w dniu 28 września.
„Ławeczka Bimlera” stanowi pierwszy krok w realizacji planu, który zakłada wprowadzenie rzeźb do przestrzeni starego miasta, prezentujących postaci zwykłych mieszkańców, rzemieślników i artystów, którzy nadali temu miejscu charakter i dzięki którym może ono nadal inspirować. Rzeźba autorstwa Tomasza Wenklara stanowi nie tylko hołd dla Fritza Augusta Bimlera, ale także dokumentuje postać artysty wywodzącego się z Żor, który mimo wyjazdu pozostawił w swoich pracach niezapomniany obraz i charakter miasta.
Profesor Fryderyk Bimler urodził się w Żorach 22 sierpnia 1890 roku. Później jego artystyczna dusza zaprowadziła go do Monachium, gdzie podjął studia w Królewskiej Akademii Bawarskiej. Po ich ukończeniu profesor wrócił w 1921 roku do Chorzowa i rozpoczął pracę jako nauczyciel w gimnazjum humanistycznym, by w 1925 roku otrzymać tytuł profesora. Przez 32 lata tworzył w Chorzowie, a przed wojną wiele podróżował, co znalazło odbicie w jego pracach, które ukazywały pejzaże z Włoch, Palestyny, Egiptu, Szwecji, Norwegii i Brazylii, gdzie w 1939 roku mieszkał przez krótki czas. Z ogromną pasją malował także Śląsk.
Odsłonięcie „Ławeczki Bimlera” stanowi nie tylko hołd dla twórczości Fritza Augusta Bimlera, ale także szansę dla mieszkańców Żor na zanurzenie się w historii i dziedzictwie tego wybitnego artysty. Wydarzenie to niewątpliwie wzbogaci kulturalną tkankę miasta i umożliwi refleksję nad własną tożsamością oraz jej związkami z miejscem, w którym żyjemy.
Fot. UM w Żorach