Lotnisko w Pyrzowicach: Na parkingach i przed terminalami zrobi się zielono
Realizacja zielonej inwestycji na terenie Portu Lotniczego Katowice wkracza w kolejną fazę. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA podpisało umowę z generalnym wykonawcą tego projektu, spółką Probuild Services z Myszkowa. Ma on mieć przełomowe znaczenie dla wsparcia różnorodności biologicznej w otoczeniu lotniska.
Adaptacja otoczenia Portu Lotniczego Katowice prowadzona jest w ramach projektu LIFE Archiclima finansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W mijającym roku opracowana została koncepcja i projekt zmian, który dotyczy w szczególności nawierzchni utwardzonych znajdujących się bezpośrednio przed terminalami pasażerskimi. W ich miejsce pojawią się ogrody deszczowe i łąki nawiązujące do składu gatunkowego terenów okalających lotnisko. Zabieg ten pozwoli na retencję wód opadowych.
Dodatkowo poprawi się wilgotność, czystość i temperatura powietrza, co wpłynie na zwiększenie komfortu użytkowania. Przed terminalem C powstanie zielona ściana z pnączy. Zastosowane rozwiązania oparte na przyrodzie mają na celu zwiększenie odporności na zmiany klimatu w obliczu nasilającego się ryzyka np. fal upałów czy deszczów nawalnych.
– Chcemy, żeby przestrzeń przed infrastrukturą terminalową pyrzowickiego lotniska była jeszcze przyjaźniejsza dla pasażerów i optymalnie przygotowana na gwałtowane zjawiska atmosferyczne, stąd decyzja o zmianie jej aranżacji przy wykorzystaniu rozwiązań opartych na przyrodzie – zaznacza prezes GTL SA Artur Tomasik. W dobie powszechnej „betonozy”, Archiclima reprezentuje podejście całkowicie odwrotne.
To wielowymiarowy program przywracania natury i wprowadzania życia tam, gdzie dzisiaj ich najbardziej brakuje. W ramach projektu przewidziano kompleksowe oceny przystosowania istniejących obiektów do zmian klimatu oraz określenie obszarów potrzebnej i możliwej adaptacji istniejącej infrastruktury z wykorzystaniem rozwiązań opartych na przyrodzie. Zwieńczeniem pracy nad każdym obiektem jest plan adaptacji „szyty na miarę”. Zawiera on projekt architektoniczny, który pozwoli zapewnić bezpieczeństwo i zmniejszyć negatywny wpływ infrastruktury na klimat.