Lotnisko w Pyrzowicach z rekordowo dobrym rokiem. A przed nami ogromne inwestycje
Z każdym kolejnym miesiącem ubiegłego roku lotnisko w Pyrzowicach śrubowało rekordy. Tylko w grudniu ub. roku obsłużono 311 735 pasażerów. O 57 845 więcej, czyli 22,8 procenta w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Był to najlepszy dwunasty miesiąc w historii portu – poprzedni rekord pochodził z 2019 roku, kiedy na grudniowych połączeniach z oraz do katowickiego lotniska odnotowano 278 849 podróżnych.
Na katowickim lotnisku obsłużono w sumie w ubiegłym roku 5 609 022 pasażerów. Dla porównania to o 1 189 931 (+26,9 proc.) więcej niż w ciągu dwunastu miesięcy 2022 roku oraz o 765 133 więcej (+15,8 proc.) niż w dotychczas rekordowym 2019 roku, podczas którego odnotowano w sumie 4 843 889 podróżnych. Warto zaznaczyć, że w piątek 3 listopada 2023 roku w Katowice Airport po raz pierwszy w historii portu przekroczono granicę 5 mln obsłużonych pasażerów w ciągu roku kalendarzowego.
W minionym roku pobity został także dobowy i miesięczny rekord liczby obsłużonych podróżnych. Nowy dobowy rekord to 29 426 pasażerów, zanotowano go 16 lipca 2023 roku. Najlepszy miesięczny wynik padł z kolei w sierpniu 2023 roku, kiedy to obsłużono 776 tys. podróżnych.
W trakcie dwunastu miesięcy 2023 roku linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Air Dolomiti (przewoźnik realizuje połączenia na zlecenie niemieckiej linii Lufthansa) obsłużyły w ramach katowickiej siatki połączeń regularnych 2 954 350 pasażerów, czyli o 553 853 więcej (+23,1 proc.) w porównaniu z 2022 rokiem i o 140 567 więcej (+5,0 proc.) niż w 2019 roku. Największym zainteresowaniem cieszyły się połączenia rozkładowe do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii oraz Norwegii. Pasażerowie najczęściej podróżowali na tego typu rejsach z Katowice Airport do Dortmundu, Londynu-Luton, Londynu-Stansted, Eindhoven oraz Frankfurtu.
Od stycznia do końca grudnia 2023 roku w ruchu czarterowym, czyli realizowanym na zlecenie biur podróży, obsłużono w Katowice Airport 2 634 524 pasażerów. Jest to wynik o 634 405 lepszy (+31,7 proc.) od tego odnotowanego w tym samym czasie w 2022 roku, to także o 628 198 więcej (+31,3 proc.) niż w 2019 roku. W minionym roku blisko 47 proc. wszystkich osób podróżujących w ramach katowickiej siatki połączeń zdecydowało się na rejsy wakacyjne. Najczęściej latano na wczasy do Turcji, Egiptu, Grecji, Tunezji oraz Hiszpanii. Największym zainteresowaniem cieszyły się loty czarterowe łączące katowickie lotnisko z Antalyą, Hurghadą, Marsa Alam, Rodos oraz Heraklionem.
Od stycznia do końca grudnia minionego roku odnotowano 45 167 startów i lądowań samolotów – o 5044 więcej (+12,6 proc.) niż rok wcześniej i o 3561 więcej (+8,6 proc.) niż w 2019 roku. – Ruch pasażerski w minionym roku był lepszy niż prognozowaliśmy. Przekroczenie po raz pierwszy w historii portu granicy pięciu milionów pasażerów w roku kalendarzowym to kolejny kamień milowy w rozwoju katowickiego lotniska. Spodziewamy się, że wzrostowy trend kontynuowany będzie w kolejnych latach. W 2024 roku powinniśmy obsłużyć około sześciu milionów podróżnych, a już w 2028 roku zbliżymy się do poziomu nawet ośmiu milionów pasażerów. Z rosnącym ruchem wiąże się konieczność rozwoju infrastruktury portu. Dlatego przygotowaliśmy duży program inwestycyjny, który realizować będziemy w latach 2024–2028, jego kluczowym punktem jest budowa głównego terminalu pasażerskiego o powierzchni 50 tys. m kw. Obiekt wyposażony będzie w rękawy i połączony tunelem ze stacją kolejową – mówi Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej katowickim lotniskiem.
Pasażerowie podróżujący do krajów strefy Schengen mogą skorzystać z nowego udogodnienia. Do ich dyspozycji oddano Paczkomat® firmy InPost. Uruchomiono go z myślą o podróżnych, których przedmioty przewożone w bagażu podręcznym zostały zakwestionowane w trakcie kontroli bezpieczeństwa.
Paczkomat znajduje się na pierwszym piętrze terminalu pasażerskiego B, przed wejściem do obszaru kontroli bezpieczeństwa. W sytuacji, gdy w bagażu podręcznym znajdzie się przedmiot, który jest zabroniony do przewozu w kabinie samolotu, a który powinien znaleźć się w bagażu rejestrowanym (np. perfumy we flakonach o pojemności powyżej 100 ml) pasażer może wysłać go za pomocą paczkomatu. Dotychczas taki przedmiot, zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa, musiał zostać wyrzucony. Pasażer z zakwestionowanym przedmiotem będzie mógł cofnąć się do początku strefy kontroli bezpieczeństwa. Przy urządzeniu dostępne są bezpłatne kartony o różnych wymiarach oraz taśmy, co umożliwi szybkie zapakowanie przesyłki. Aby ją nadać należy skorzystać z aplikacji InPost Mobile. Paczkomat umożliwia wysyłkę krajową, zarówno do innego urządzenia InPost lub pod wskazany adres pocztowy. W przyszłości w przypadku zainteresowania nową usługą, zarówno InPost, jak i Katowice Airport, nie wykluczają możliwości wprowadzenia takiego samego rozwiązania przy kontroli bezpieczeństwa w terminalu pasażerskim A, z której korzystają podróżni odlatujący do krajów nie należących do strefy Schengen.
PRZYPOMINAMY
Pociągi Kolei Śląskich kursują od 10 grudnia ubiegłego roku do lotniska w Pyrzowicach na nowej linii S9, która biegnie szlakiem Częstochowa – Częstochowa-Raków – Poraj – Myszków – Zawiercie – Poręba – Siewierz – Mierzęcice – Pyrzowice Lotnisko – Miasteczko Śląskie Centrum – Tarnowskie Góry. Linia obsługiwaną jest z częstotliwością 10 par pociągów na dobę.
Uruchomienie połączenia kolejowego do KTW było możliwe dzięki odbudowie i rewitalizacji linii kolejowej nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry, która zrealizowana została przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA przy wsparciu środków z Unii Europejskiej.
Do 2028 roku naprzeciwko stacji kolejowej „Pyrzowice Lotnisko” powstanie główny terminal pasażerski KTW, który ze stacją połączony będzie tunelem. Pomiędzy stacją a nowym terminalem znajdzie się centrum przesiadkowe ze stanowiskami dla autobusów, autokarów i busów.