Magiczna noc z Mickiewiczem – „Ballady i romanse” w chorzowskim skansenie

W noc, gdy ogień splata się z wodą, zioła nabierają mocy, a przyroda zdaje się szeptać pradawne zaklęcia – w chorzowskim skansenie zagości wyjątkowe widowisko. W ramach obchodów Nocy Świętojańskiej Teatr TRIP zaprezentuje spektakl „Ballady i romanse”, który przeniesie widzów w świat romantycznych uniesień, słowiańskich wierzeń i ludowych opowieści.
Nie będzie to jednak klasyczna adaptacja utworów Adama Mickiewicza. Reżyserzy i artyści Teatru TRIP sięgnęli po niezwykle oryginalną formułę: spektakl łączy teatr lalek, żywy plan, elementy plastyczne oraz ekspresyjny taniec i muzykę inspirowaną folklorem. Szczególne miejsce zajmuje tu biały śpiew – archaiczna, tradycyjna technika wokalna, wywodząca się z wiejskich obrzędów. Całość tworzy hipnotyzujące misterium, w którym teatr staje się pomostem między sacrum i profanum, kulturą wysoką a żywą tradycją ludową.
„Ballady i romanse” – debiutancki zbiór poezji Mickiewicza – nieprzypadkowo zagości w sercu Nocy Kupały. Przepełnione aurą tajemniczości utwory takie jak „Świteź”, „Lilije” czy „Świtezianka” doskonale wpisują się w atmosferę święta ognia, wody i miłości. Spektakl pokazuje, jak romantyzm – z całym swym zachwytem nad naturą, duchowością i losem człowieka – wyrastał z korzeni ludowej wyobraźni i słowiańskiego mitu.
To wydarzenie to coś więcej niż teatralne przedstawienie – to zanurzenie się w świat rytuałów, wierzeń i poezji, które wciąż pulsują życiem w zbiorowej pamięci. Widzowie będą mogli nie tylko doświadczyć artystycznej interpretacji romantycznych ballad, ale również lepiej zrozumieć ich głęboki związek z kulturą ludową.
Spektakl obejmuje interpretacje m.in. takich utworów jak „Świteź”, „Pierwiosnek”, „Świtezianka”, „Rybka” i „Lilije”.
Warto dodać: bilet na spektakl uprawnia także do udziału w całym wydarzeniu „Na św. Jana” – nocy przesyconej muzyką, światłem, tańcem i pradawną magią. To niepowtarzalna okazja, by w jednym wieczorze przeżyć zarówno spotkanie z klasyką literatury, jak i wejść w świat słowiańskich tradycji.
Fot. GPE w Chorzowie/A. Joachimiak