PROMOWANE

Marszałek Województwa Śląskiego z najwyższym odznaczeniem

W piątek odbyła się XXVIII Wielka Gala Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Podczas wydarzenia marszałek Jakub Chełstowski otrzymał „Szablę Kilińskiego”, czyli najwyższe honorowe odznaczenie rzemieślnicze.

Na gali wyróżnienie za 70-lecie dostał Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który uświetnił XXVIII Wielką Galę Rzemiosła.

“Akt przyznania mi Szabli Kilińskiego, najwyższego odznaczenia rzemieślniczego jest dla mnie wielkim zaszczytem, za które chciałbym serdecznie podziękować. To wyróżnienie dla mnie, Zarządu Województwa i Sejmiku. Przyznam, że jestem tym faktem bardzo wzruszony, ale przy tym szczęśliwy, że mogę je odebrać w tak wyjątkowym miejscu i być dziś tutaj razem z państwem. Bez was – środowiska związanego z szeroko pojętym rzemiosłem, nie byłoby silnego gospodarczo Województwa Śląskiego. Nasz region od pokoleń zbudowany jest na tradycji rzemiosła, które obok przemysłu jest i pozostanie swoistym DNA gospodarki naszego regionu. Jego ewolucję można postrzegać przez pryzmat zmian, które zachodzą przede wszystkim w przemyśle, z którym od pokoleń kojarzone jest obecne Województwo Śląskie. Trzeba to zaakcentować szczególnie w dobie, gdy niemal w każdej dziedzinie gospodarczego życia, sięgamy po nowoczesne technologie. Ale przecież nie byłoby ich bez rzemiosła. Postęp jest wypadkową jego ewolucji, przeobrażeniom, jakie przez wieki przechodziło. Warto przypomnieć, że ubiegły rok był ustanowiony przez Sejmik Rokiem Rzemiosła w Województwie Śląskim, co bez wątpienia przyczyniło się do jego popularyzacji, przypomniało także o znaczeniu rzemiosła” – marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski

Wielka Gala to doroczna impreza, która integruje ponad 2000 rzemieślników oraz przedsiębiorców i jest jedną z najważniejszych uroczystości środowiska gospodarczego w Polsce południowej.