AKTUALNOŚCI EKOLOGIA Z OSTATNIEJ CHWILI

Martwe ryby w Dziećkowicach

22 marca Polski Związek Wędkarski (PZW) zgłosił odkrycie kilkuset martwych ryb w zbiorniku wodnym Dziećkowice. Na miejsce natychmiast skierowano odpowiednie służby, w tym prokuraturę, policję, inspektorat weterynaryjny oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Katowicach.

Zgodnie z relacją przedstawicieli PZW, odnaleziono około 200-300 martwych ryb oraz kilka ptaków. Członkowie związku od razu zaczęli odławiać ryby, podczas gdy strażacy i policja prowadzili rozpoznanie brzegów zbiornika z łodzi motorowej. W wyniku tych działań ustalono, że śnięcie ryb miało miejsce przy zachodnim brzegu zbiornika, w jego południowej części.

WIOŚ Katowice przeprowadził rozpoznanie terenu, na którym znaleziono martwe ryby, nie stwierdzając przy tym widocznych śladów zanieczyszczeń ani odorów. Strażacy również nie zauważyli żadnych śladów zanieczyszczenia na całym rozpoznanym akwenie.

Zabezpieczono kilkanaście martwych ryb oraz wyłowione martwe ptaki, które zostały przekazane do badań. Inspektorzy pobrali również próbki wody w celu zbadania jej jakości.

Sprawą zajęła się także prokuratura. Do tej pory nie ustalono przyczyny śmierci ryb i ptaków ani źródła zanieczyszczenia wody. Na razie nie podano informacji, jakie ryby dokładnie zostały odnalezione w zbiorniku.

Martwe ryby w Dziećkowicach to nie pierwsza tego typu sytuacja w regionie. W ciągu ostatnich lat notowano wiele podobnych zdarzeń. Masowe śnięcie ryb jest często związane z zanieczyszczeniem wody lub innymi czynnikami, takimi jak np. brak tlenu. Najpoważniejsze zdarzenie tego typu miało miejsce w tym roku w wodach Odry.