Międzynarodowy przemyt tytoniu rozbity. 29 zatrzymanych, miliony strat dla Skarbu Państwa

W zmasowanej operacji służb mundurowych rozbito międzynarodową siatkę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją i przemytem wyrobów tytoniowych. W akcji udział wzięli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej oraz Centralnego Biura Śledczego Policji. Zatrzymano 29 osób działających na terenie Polski, Czech, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Straty dla Skarbu Państwa oszacowano na dziesiątki milionów złotych.
Zorganizowany przemyt i produkcja bez akcyzy
Pod osłoną legalnej działalności, grupa przestępcza na ogromną skalę wprowadzała do obrotu papierosy i tytoń bez polskich znaków akcyzy. Działała w trzech województwach: łódzkim, lubuskim i podkarpackim, skąd nielegalny towar miał trafiać głównie na rynek niemiecki. Według szacunków śledczych, wartość przejętych wyrobów wynosi blisko 31,5 miliona złotych.
Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Katowicach, a zatrzymania miały miejsce w kwietniu i maju 2025 roku. W sprawę zaangażowano funkcjonariuszy Śląskiego i Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz CBŚP z Częstochowy.
Papierosy za miliony i zatrzymania na granicy
W województwach łódzkim i lubuskim zatrzymano dwóch obywateli Polski, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. W wyniku działań zabezpieczono 4,8 miliona sztuk papierosów. Gdyby trafiły na rynek, Skarb Państwa poniósłby straty rzędu 7,1 miliona złotych.
Obaj podejrzani zostali objęci dozorem policyjnym, a na poczet przyszłych kar nałożono na nich poręczenia majątkowe o łącznej wartości 135 tysięcy złotych.
Kolejne uderzenie w grupę przestępczą nastąpiło podczas długiego weekendu majowego. Na jednym z przejść granicznych w woj. podkarpackim Straż Graniczna zatrzymała 44-letniego członka grupy. Mężczyzna usłyszał zarzuty przestępstw akcyzowych oraz udziału w zorganizowanej strukturze przestępczej. W jego przypadku także zastosowano poręczenie majątkowe – tym razem w wysokości 100 tysięcy złotych.
Efekty działań służb: 29 zatrzymanych i potężne straty dla przestępców
Do tej pory w ramach śledztwa zatrzymano 29 osób, z czego aż 27 usłyszało zarzuty związane z działalnością w zorganizowanej grupie przestępczej. Służby zabezpieczyły nielegalne wyroby tytoniowe o łącznej wartości przekraczającej 31 milionów złotych.
Fot. KAS
