Mija pół roku od wprowadzenia nowej polityki parkingowej w Katowicach. Co się zmieniło?
Od wprowadzenia nowej polityki parkingowej mija właśnie sześć miesięcy. Celem zmian było ograniczenie napływu samochodów z ościennych miast do centralnej części Katowic, zwiększenie rotacji i ułatwienie parkowania mieszkańcom. Ci, którzy wykupili abonament półroczny na początku obowiązywania strefy i chcą w dalszym ciągu korzystać z benefitów, powinni ponownie złożyć wniosek.
1 grudnia 2023 r. weszły w życie zapisy nowej polityki parkingowej – w Katowicach zaczęła obowiązywać Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania i Strefa Płatnego Parkowania. Tym samym obszar, w którym należy uiścić opłatę za pozostawienie pojazdu, został znacznie powiększony. Wcześniej w strefie płatnego parkowania było 2239 miejsc, obecnie to łącznie 9057 miejsc parkingowych – 2243 w oznaczonej kolorem niebieskim Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania (ŚSPP) oraz 6814 miejsc w zielonej Strefie Płatnego Parkowania (SPP). Na obu obszarach znajdują się zarówno standardowe miejsca, jak i te przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami lub miejsca oznaczone znakiem B-35, który jednak nie dotyczy mieszkańców.
– Wyznaczenie miejsc wyłącznie dla mieszkańców to tylko jedna z korzyści, jakie przyświecały wprowadzeniu nowej polityki parkingowej. Jej głównym założeniem było ograniczenie napływu pojazdów spoza Katowic do Śródmieścia, by ograniczyć wielogodzinne parkowanie w centrum przez kierowców z ościennych miast. Dzięki temu katowiczanom łatwiej znaleźć miejsce, w którym można pozostawić swój pojazd – tłumaczy Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach.
Specjalne rozwiązania dla mieszkańców strefy
Wraz z nowymi zasadami została wprowadzona też „Parkingowa Karta Mieszkańca”. Dostępna jest za symboliczną opłatą, a kwartalny koszt parkowania dla mieszkańców Strefy A jest niższy niż jednodniowy koszt parkowania dla osoby spoza miasta. To rozwiązanie, którego celem jest wspieranie osób mieszkających i płacących podatki w Katowicach. Cieszy się ono sporą popularnością. Pod koniec maja w systemie było aktywnych 10 773 Parkingowych Kart Mieszkańca.
Jeśli kończy się okres ważności należy ponownie złożyć wniosek
To nie jedyna opcja korzystania ze stref. Dostępne są także Parkingowe Karty Przedsiębiorcy i abonamenty (pod koniec maja było 516 aktywnych abonamentów), a parkujący doraźnie mogą korzystać z parkomatów lub aplikacji mobilnych. Jednocześnie należy pamiętać, że każda karta parkingowa i abonament mają swój okres ważności. Przed jego upływem trzeba ponownie złożyć wniosek, by w dalszym ciągu korzystać z preferencyjnych warunków. Datę ważności można sprawdzić m.in. w mailu, który otrzymaliśmy przy potwierdzeniu aktywacji. W celu ponownego wykupu karty konieczne jest dołączenie wszystkich załączników – takich jak zdjęcie dowodu rejestracyjnego, umowa leasingu czy użyczenia auta, potwierdzenie rozliczania się z podatku dochodowego w Katowicach. Wniosek można złożyć na stronie spp.katowice.eu.
Efektywny system e-kontroli
Miasto wprowadziło również nowoczesne metody kontroli i płatności za parkowanie. Dzięki mobilnym aplikacjom, takim jak Anypark, skyCash-mobiParking, mPay, moBiLET, ePARK oraz Flowbird, kierowcy mogą szybko i wygodnie dokonać płatności za postój. Co więcej, informacje o dokonanej płatności pojawiają się w systemie automatycznie, co eliminuje konieczność umieszczania potwierdzenia za szybą pojazdu. Dwa pojazdy do automatycznej kontroli parkowania dbają o przestrzeganie nowych zasad, co zwiększa efektywność systemu. Od momentu wprowadzenia nowej polityki parkingowej skontrolowano 746 000 pojazdów i wykazano 33 000 postojów bez opłaty. To, czy postój naszego pojazdu został zarejestrowany jako postój bez ważnej opłaty, można sprawdzić na stronie internetowej spp.katowice.eu, a dalszych szczegółów udziela już w bezpośrednim kontakcie BOK MZUiM.
Warto zaznaczyć, że dany pojazd musi zostać zeskanowany dwa razy, aby system zatwierdził brak opłaconego pobytu w miejscu parkingowym. To oznacza, że kierowca ma ok. 10 minut na opłacenie parkingu. Oprócz pojazdów ze specjalnym wyposażeniem na ulicach wciąż działa także kontrola piesza.