Miliony na wsparcie aktywnej integracji osób zagrożonych wykluczeniem
Aż 263 miliony złotych zostanie przekazanych na realizację 109 projektów mających na celu aktywną integrację osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Uroczyste wręczenie listów gratulacyjnych beneficjentom odbyło się w historycznym Gmachu Sejmu Śląskiego, gdzie wsparcie przekazano w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027, działanie 07.02 Aktywna Integracja.
Beneficjentom wręczył gratulacje Rafał Adamczyk, członek Zarządu Województwa Śląskiego. „Chciałbym Wam podziękować za to, że skutecznie wspieracie osoby z niepełnosprawnościami, co znajduje potwierdzenie w pozytywnie ocenionych wnioskach. Dofinansowanie 109 projektów o łącznej wartości ponad 263 milionów złotych to ogromna szansa na realną pomoc dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują. Jestem przekonany, że te środki zostaną dobrze zagospodarowane” – powiedział Adamczyk.
Złożono 148 wniosków, z czego 109 spełniło wymogi i otrzymało odpowiednią liczbę punktów, co pozwoliło Zarządowi Województwa Śląskiego rekomendować je do dofinansowania. Łączna kwota wsparcia wyniosła 263,28 mln zł, a wartość realizowanych zadań oszacowano na ponad 277 milionów złotych.
Program aktywnej integracji ma na celu przywrócenie osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym zdolności do podjęcia pracy lub innych form aktywności. Jego nadrzędnym celem jest wzmacnianie samodzielności życiowej i społecznej, a także zapobieganie marginalizacji, ubóstwu i wykluczeniu.
Fundusze te zostaną przeznaczone na utworzenie trzech nowych Centrów Integracji Społecznej w Ogrodzieńcu, Mysłowicach i Radlinie, a także na wsparcie 19 istniejących już Centrów Integracji Społecznej oraz 8 Klubów Integracji Społecznej. Ponadto, pomoc trafi do czterech Warsztatów Terapii Zajęciowej i jednego Zakładu Aktywności Zawodowej. Łącznie, w ramach programu wsparciem zostanie objętych ponad 13 tysięcy osób pozostających bez pracy, w tym ponad 4 tysiące osób z niepełnosprawnościami.
Wśród projektów, które uzyskały dofinansowanie, znalazły się inicjatywy takie jak: „Reintegracja społecznozawodowa byłych więźniów” realizowana przez Fundację Pomost, „Akcja – Udana integracja!” prowadzona przez Stowarzyszenie Wspierania Działań Twórczych Osób z Niepełnosprawnościami Unikat, czy projekt Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta pt. „Nowy Ja – program aktywizacji społecznozawodowej osób z niepełnosprawnościami w Siemianowicach Śląskich”. Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna również otrzymała wsparcie na realizację projektu „Aktywna integracja w Bielsku-Białej”.
Po fundusze sięgnęły również liczne gminy i powiaty z województwa śląskiego, które będą realizować różnorodne działania mające na celu wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem i wzmocnienie ich szans na lepszą przyszłość.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.