Młodzi z Żor najlepsi w Polsce! Licealiści z Miarki i Tischnera ze Złotym Wilkiem za projekt społeczny

Grupa młodych ludzi z Żor odebralą Złotego Wilka – prestiżową nagrodę dla twórców najlepszego projektu społecznego w Polsce w kategorii „zdrowie i sport”. Ich inicjatywa „Unlock YOUR Future” została uznana za jedną z najbardziej inspirujących i potrzebnych w całej tegorocznej edycji Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.
Projekt powstał dzięki współpracy uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki oraz Technikum nr 2 im. Józefa Tischnera w Żorach. Młodzież nie tylko przygotowała angażującą kampanię społeczną, ale również przeprowadziła serię warsztatów, w których wzięło udział ponad 500 uczestników. Ich główny przekaz? Zatrzymaj się, pomyśl i… odblokuj swoją przyszłość.
– Zaczęliśmy od prostych pytań: Czy naprawdę masz jeszcze czas, by się ogarnąć? Czy wciąż możesz się skupić? – mówi Paweł Wojas, lider zespołu. – Chcieliśmy, by nasz projekt dotknął realnych problemów młodych ludzi, takich jak FOMO, prokrastynacja czy uzależnienie od social mediów. To tematy, które widzimy wokół siebie każdego dnia.
Ich działania nie przeszły bez echa. Projekt objął patronatem honorowym sam Wiceminister Cyfryzacji, Michał Gramatyka, który był gościem specjalnym jednej z konferencji organizowanych w ramach „Unlock YOUR Future”. Uczniowie z Żor występowali również w ogólnopolskich mediach, w tym w pięciu wywiadach radiowych – pokazując, że młody wiek nie wyklucza odwagi i profesjonalizmu.
Nie tylko pasja i zaangażowanie uczniów przyczyniły się do sukcesu. Projekt wspierało także Miasto Żory, pomagając m.in. w finansowaniu materiałów promocyjnych, co pozwoliło dotrzeć z przekazem do szerszego grona odbiorców.
Olimpiada Zwolnieni z Teorii to wyjątkowa inicjatywa edukacyjna, która od 11 lat wspiera młodzież w realizacji własnych projektów społecznych. W tegorocznej edycji ponad 9000 uczniów z całej Polski zrealizowało aż 1800 projektów, odpowiadając na potrzeby swoich lokalnych społeczności – od ekologii, przez pomoc osobom w kryzysie psychicznym, po kampanie antyprzemocowe.
Na tle 73 szkół z województwa śląskiego, które znalazły się w tegorocznym rankingu „Zwolnionych z Teorii”, szczególnie wyróżnił się Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Meritum z Siemianowic Śląskich, zajmując 10. miejsce w kraju pod względem wsparcia uczniów w projektach społecznych.
Finał olimpiady był nie tylko uroczystością wręczenia nagród, ale i przestrzenią do ważnych rozmów. O nowym przedmiocie szkolnym – edukacji obywatelskiej – debatowała m.in. Wiceministra Katarzyna Lubnauer, a wśród przemawiających do młodzieży znalazł się Wicepremier Krzysztof Gawkowski.
Od 2014 roku już ponad 40 tysięcy młodych ludzi w Polsce wzięło udział w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. – To doświadczenie, które naprawdę zmienia życie – mówi Paula Bruszewska, prezeska Fundacji, organizatora olimpiady. – Projekty społeczne uczą nie tylko empatii i zarządzania, ale przede wszystkim pokazują młodym, że mają realny wpływ na świat wokół siebie.
Fot. UM w Żorach