Młodzież mówi NIE hejtowi – inspirujące spotkanie w Myszkowie

W erze wszechobecnych mediów społecznościowych, gdzie słowo potrafi ranić równie mocno jak czyn, problem hejtu staje się coraz bardziej palący – szczególnie wśród młodzieży. Odpowiedzią na to wyzwanie była ogólnopolska kampania społeczna „NIE HEJTUJĘ – MOTYWUJĘ”, której lokalna odsłona odbyła się 12 maja w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie. To wydarzenie przyciągnęło ponad 500 uczniów klas IV–VIII z lokalnych szkół i okazało się czymś znacznie więcej niż tylko spotkaniem edukacyjnym – było żywym manifestem sprzeciwu wobec przemocy słownej.
Za organizacją tego wyjątkowego dnia stała Aleksandra Podgórska, dyrektor MDK, wspierana przez Komendę Powiatową Policji w Myszkowie. Program spotkania podzielono na dwie części – każda dostosowana do wieku i wrażliwości uczestników.
Młodsze klasy (IV–VI) miały okazję wysłuchać Ilony Adamskiej – filozofki, etyczki i prezeski Fundacji „W zgodzie ze sobą”. Jej prelekcja w sposób przystępny i poruszający przybliżyła uczniom mechanizmy hejtu oraz techniki radzenia sobie z przemocą emocjonalną – zarówno w szkole, jak i w internecie.
Dla starszych uczniów (klasy VII–VIII) przygotowano inspirujące spotkanie z Piotrem Kupichą, wokalistą zespołu Feel i ambasadorem kampanii. Artysta opowiedział o swoich osobistych doświadczeniach z hejtem i o tym, jak wiara w siebie oraz autentyczność pomogły mu zachować siłę i pasję. Jego słowa były szczere, poruszające i – co najważniejsze – bliskie sercom młodych słuchaczy. Spotkanie zakończyło się wspólnymi zdjęciami, autografami oraz… niespodzianką.
Tą niespodzianką był kameralny występ muzyczny Piotra Kupichy, który wystąpił wspólnie z Marcinem Bąkiem z projektu Sound Avenue. Ich spontaniczna mini-sesja koncertowa wywołała ogromny entuzjazm wśród uczestników i na długo zostanie w ich pamięci.
Na finał wydarzenia Ilona Adamska poprowadziła drugą część swojego wystąpienia, skupiając się na budowaniu odporności psychicznej oraz codziennych sposobach przeciwdziałania hejtowi w środowisku szkolnym i cyfrowym.
W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele władz lokalnych – w tym Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, który uroczyście otworzył wydarzenie. Obecni byli również nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy oraz przedstawiciele Policji – wszyscy zgodni co do jednego: edukacja i rozmowa to najskuteczniejsze narzędzia w walce z hejtem.
To wyjątkowe spotkanie pokazało, że młodzi nie są obojętni na przemoc słowną – i chcą wiedzieć, jak jej przeciwdziałać. A dzięki takim inicjatywom jak ta w Myszkowie, mają szansę nie tylko usłyszeć, że hejt jest zły, ale także zrozumieć, jak realnie można go zatrzymać.
Tak wyglądało to wyjątkowe spotkanie – obejrzyj relację wideo!
Fot. Pexels