Nie ruszaj w podróż bez EKUZ!
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), znana również jako „karta EKUZ”, to dokument, który można uzyskać w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) i potwierdza prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych w państwach Unii Europejskiej lub EFTA. W związku z nadchodzącym okresem wzmożonych wyjazdów warto rozważyć złożenie wniosku o kartę, aby uniknąć długiego oczekiwania.
EKUZ jest dokumentem unijnym, który umożliwia korzystanie z opieki zdrowotnej w państwach członkowskich UE oraz EFTA na takich samych warunkach, jak ubezpieczeni w danym kraju. Wyrobienie karty jest bezpłatne, jednak każda osoba musi złożyć oddzielny wniosek, nawet jeśli jest częścią rodziny.
Wniosek o EKUZ można złożyć na kilka sposobów – osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ, pocztą tradycyjną lub elektronicznie poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP lub Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Czas rozpatrzenia wniosku zależy od wybranego sposobu składania wniosku. Składając wniosek osobiście w placówce NFZ, karta jest wydawana „od ręki”, chyba że wystąpią szczególne sytuacje, które wymagają dodatkowej weryfikacji statusu ubezpieczeniowego osoby.
W przypadku składania wniosku elektronicznie lub pocztą tradycyjną, czas rozpatrzenia wniosku wynosi zazwyczaj 5 dni roboczych, a w okresie od czerwca do września może się wydłużyć do 10 dni roboczych. Należy jednak dodać czas dostarczenia przesyłki pocztowej. Osoby składające wniosek przez ePUAP lub IKP otrzymują link do śledzenia statusu wniosku oraz informację o szacowanym terminie wydania karty.
Według informacji podanych przez p.o. rzecznika prasowego Centrali NFZ, Andrzeja Troszyńskiego, terminy wydawania kart EKUZ w praktyce są znacznie krótsze niż podane wyżej. Na podstawie danych statystycznych za okres od 20 marca do 7 kwietnia, średni czas rozpatrywania wniosków złożonych elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP i IKP wynosił zaledwie 1,2 dnia. W czasie wakacji w ubiegłym roku średni czas obsługi wniosku nie przekraczał 3 dni roboczych, liczony od momentu wpływu wniosku do przygotowania wysyłki.
Jakie leczenie obejmuje EKUZ?
W informatorze NFZ czytamy, że mając EKUZ, jesteśmy uprawnieni do leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa, na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju.
Świadczenia dostępne na kartę EKUZ najczęściej nie obejmują kosztów akcji ratunkowych. Dlatego, jeśli np. uprawiasz sporty wiążące się z takim ryzykiem, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.
EKUZ nie obejmuje również kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (jedyny wyjątek może stanowić przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu).
W jakich krajach ważna jest karta EKUZ?
Mając kartę EKUZ, masz prawo do leczenia w następujących miejscach:
kraje Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy),
Islandia,
Liechtenstein,
Norwegia,
Szwajcaria,
Wielka Brytania.
Karta jest również ważna na terytoriach zamorskich:
francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska,
portugalskich: na Azorach i Maderze,
hiszpańskich: Majorce i Wyspach Kanaryjskich.
EKUZ nie obowiązuje:
na Wyspach Normandzkich,
na wyspie Man,
w Monaco,
w San Marino,
w Watykanie.