Niezwykła rzeźba św. Barbary w KWK Sośnica

Kopalnia Sośnica, związek zawodowy i zarządy kilku firm, we współpracy z dyrekcją, zrewitalizowały pamiątkową kapliczkę z figurą św. Barbary na Polu Wschód. Specjalnie wykonana nowa rzeźba zastąpiła oryginalną stuletnią figurę, obecnie znajdującą się w parafii św. Jacka w Sośnicy. Kapliczka stoi na terenie, gdzie w 1917 roku wydobyto pierwszą tonę węgla.
Historia figury św. Barbary, towarzyszącej górnikom na Polu Wschód, sięga 1924 roku, kiedy pracownicy dyrekcji postawili odlaną z gipsu postać świętej w cechowni. Przed II wojną światową figura trafiła do Kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych na rozkaz hitlerowskich władz. Po wojnie wróciła do cechowni, ale została usunięta przez władze komunistyczne pod koniec lat 40.
Św. Barbara powróciła do kopalni w 1956 roku, wraz z postalinowską odwilżą. Wtedy zbudowano dla niej kapliczkę, ale po dwóch latach znów została usunięta. W 1980 roku wróciła na cechownię, gdzie dla niej wybudowano ołtarz.
W 1997 roku, po zakończeniu prac górniczych na Polu Wschód, w ceglanym murze postawiono nową kapliczkę z figurą św. Barbary. Po zmianie właściciela terenu, mieszkańcy opiekowali się kapliczką i figurą. W 2020 roku dyrekcja kopalni przekazała odrestaurowaną figurę parafii św. Jacka w Sośnicy. Puste wnętrze kapliczki podlegało stopniowej dewastacji.
Wówczas NSZZ Solidarność podjęła działania, a dyrekcja kopalni Sośnica wspólnie z firmą Transgourmet Polska Spółka z o.o., właścicielem terenu, wsparła inicjatywę, fundując nową, nietuzinkową rzeźbę św. Barbary. Firmy Mostostal Zabrze i Gliwicka Spółka Ubezpieczeniowa również dołączyły do rewitalizacji, pokrywając część kosztów odbudowy.
Podczas ubiegłorocznej barbórki, 4 grudnia 2023 roku, dyrektor kopalni Marek Skuza i przewodniczący NSZZ Solidarność KWK Sośnica Mariusz Stopyra uroczyście odsłonili zrewitalizowaną kapliczkę, a figurę poświęcił biskup gliwicki Sławomir Oder.
TB/źródło: PGG/Fot.PGG