Noc Muzeów po raz pierwszy z… Koleją Wąskotorową!
Pałac w Miechowicach, Zespół Zabytkowy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, a także kościół pw. Świętego Krzyża, Schron w Miechowicach oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu i Muzeum Koksownictwa. To obiekty, które będzie można odwiedzić podczas wyjątkowego wydarzenia, czyli „Nocy Muzeów w Bytomiu” już 18 maja. Po raz pierwszy w Noc Muzeów włączy się także Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.
Wieczorne przejazdy koleją wąskotorową, zwiedzanie stacji Bytom Karb Wąskotorowy oraz Izby Tradycji, a na koniec ognisko, przy którym będzie można upiec przyniesione ze sobą kiełbaski. Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu po raz pierwszy w historii włącza się w Noc Muzeów. Organizatorzy zapraszają 18 maja na stację Bytom Karb Wąskotorowy, gdzie na turystów czekają kolejowe atrakcje.
Największą atrakcją Kolejowej Nocy Muzeów będą wieczorne przejazdy popularnym „Rysiem”, który Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych dzięki pomocy Miasta Bytom pozyskało w grudniu 2021 roku. 18 maja zaplanowano dwa przejazdy o godz. 18:00 (pociąg wyjeżdża o godz. 20:00, wcześniej odbędzie się zwiedzanie) i 20:30 (pociąg wyjeżdża o godz. 22:30, wcześniej odbędzie się zwiedzanie) na trasie Bytom Karb Wąskotorowy – Tarnowskie Góry Wąskotorowe – Bytom Karb Wąskotorowy. Sprzedaż biletów ruszyła – KUP BILET
„Miechowicka Noc Muzeów” w Pałacu w Miechowicach /ul. Dzierżonia 30/ rozpocznie się od godz. 16.00. Mieszkańcy i turyści będą mogli do 22:00 odwiedzać zakamarki zrewitalizowanego Pałacu Tiele-Wincklerów, wziąć udział w ciekawych warsztatach oraz posłuchać wykładu dr Anny Seemann Majorek o Matce Ewie oraz dr. Arkadiusza Kuzio-Podruckiego o Franciszku Wincklerze, a także wspólnie z dr. Wojciechem Zarzyckim pospacerować i poznać dzieje Pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach.
Wśród innych atrakcji będą również koncerty, w tym organowy, a także zwiedzanie krypt Domesów i Wincklerów w parafii pw. Świętego Krzyża przy ul. Frenzla.
Uwaga! Na część wydarzeń obowiązuje rezerwacja miejsc poprzez formularz zgłoszenia na stronie www.palacwmiechowicach.pl
Od godz. 16:00 do 22:00 będzie można zwiedzić zabytkowe budynki: Ostoi Pokoju, kościoła, Ciszy Syjonu oraz Muzeum Domek Matki Ewy przy Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Miechowicach. Zwiedzić będzie można także zrewitalizowany Pałac Tiele-Wincklerów oraz podziemny schron, w którym prezentowana jest dla turystów robiąca ogromne wrażenie inscenizacja nalotu bombowego, a także wystawy z okresu II wojny światowej i nie tylko.
Organizatorem wydarzenia są między innymi: Gmina Bytom, Pałac w Miechowicach, Zespół Zabytkowej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach, ProFort Centrum, Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” oraz Parafia pw. Świętego Krzyża w Bytomiu – Miechowicach.
Tym razem Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na „Noc z gwiazdami”. W planach pokaz meteorytów, tematyczne spotkania z zakresu historii, astrologii, przyrody, historii sztuki. Nie zabraknie bytomskich akcentów, pokazów tańca dawnego, opowieści z dreszczykiem oraz warsztatów dla dzieci. Na zwiedzających pracownicy Muzeum czekają od godziny 18.00.
Podczas Nocy Muzeów w Muzeum Górnośląskim będzie można poznać historię najpiękniejszych bytomskich kamienic, dzieje i zasady działania oraz funkcje, jakie spełniają kalendarze, a także poznać wpływ kosmosu na życie na naszej planecie. Muzeum Górnośląskie przygotowało również pokaz meteorytów, ich historię, skąd się biorą oraz czy stanowią zagrożenia dla naszego życia. Będzie również można zobaczyć wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, pokaz oraz warsztaty tańca dawnego, a także poznać historię najwybitniejszych bytomian, jak: Georga Brüninga, Paula Jakischa, Franza Gramera oraz Moritza Mannheimera.
Ponadto będą dostępne także wystawy czasowe jak: „Ludzie i bestie z kafli rodem”, „Przyroda Górnego Śląska”, „Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku”, będzie można poznać historię najwybitniejszych polskich malarzy, wziąć udział w zabawach, grze rodzinnej oraz warsztatach.
Cały program „Nocy Muzeów w Muzeum Górnośląskim” dostępny jest na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
Uwaga! Część wydarzeń organizowanych przez Muzeum Górnośląskie jest płatna.