Nowa jadłodajnia dla osób potrzebujących – Katowice rozwijają system wsparcia w nowej lokalizacji

Miasto Katowice wzmacnia działania na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i doświadczających kryzysu bezdomności. Miejska spółka Katowickie Inwestycje ogłosiła przetarg na realizację nowej miejskiej jadłodajni w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Obiekt powstanie przy ul. Macieja, w sąsiedztwie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, co pozwoli lepiej koordynować wsparcie udzielane osobom potrzebującym.
Nowa jadłodajnia zastąpi dotychczasową, funkcjonującą przy ul. Jagiellońskiej, która jest już w złym stanie technicznym. Dzięki nowoczesnemu obiektowi zapewnione zostaną zarówno lepsze warunki świadczenia pomocy, jak i bardziej komfortowe otoczenie – zarówno dla osób korzystających z jadłodajni, jak i mieszkańców Katowic. Celem jest stworzenie miejsca, które nie tylko zapewni ciepły posiłek, ale także będzie przestrzenią przyjazną, funkcjonalną i estetyczną.
Lepsze warunki, skuteczniejsze wsparcie
W nowym parterowym budynku znajdzie się w pełni wyposażona kuchnia oraz sala konsumpcyjna na 48 osób. Posiłki będą przygotowywane na miejscu. Przed wejściem zaplanowano strefę oczekiwania z ławkami i elementami małej architektury, co pozwoli zadbać o komfort osób oczekujących i uporządkowaną przestrzeń.
Lokalizacja w sąsiedztwie instytucji pomocowych pozwala lepiej integrować usługi wspierające osoby w potrzebie. Przeniesienie funkcji jadłodajni z centrum miasta do nowej lokalizacji nie oznacza ograniczenia wsparcia, a zwiększenie skuteczności i dostępności w odpowiednio przygotowanych warunkach.
– Nowy obiekt powstanie w ciągu 9 miesięcy od podpisania umowy, następnie czeka nas jeszcze procedura odbiorowa. Pierwszym etapem prac będzie opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie wymaganych zezwoleń. Następnie wykonawca będzie mógł rozpocząć roboty budowlane – tłumaczy Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A. Spółka pełni w imieniu miasta rolę inwestora zastępczego.
Fot. UM w Katowicach