Nowa jadłoDZIELnia w Rybniku: dzielenie się jedzeniem jednoczy mieszkańców

Na mapie Rybnika pojawił się kolejny punkt, w którym dobroć i troska o innych idą w parze z ekologicznym podejściem do życia. Przy ul. Grunwaldzkiej 46, w dzielnicy Maroko-Nowiny, otwarto już siódmą w mieście jadłoDZIELnię – społeczną lodówkę, która nie tylko wspiera potrzebujących, ale także przeciwdziała marnowaniu żywności.
Jedzenie, które łączy
Społeczne lodówki działają przez całą dobę. Każdy, kto ma nadmiar jedzenia – czy to z zakupów, czy z domowej kuchni – może je zostawić w lodówce. Z kolei osoby potrzebujące mogą z tego jedzenia skorzystać całkowicie za darmo. To prosty gest, który może zrobić ogromną różnicę.
Lodówka przy Grunwaldzkiej – inicjatywa mieszkańców
Otwarcie nowej jadłoDZIELni było możliwe dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności. Mieszkańcy osiedla, wspierani przez Rybnicką Spółdzielnię Mieszkaniową oraz Ośrodek Pomocy Społecznej, nie tylko zainicjowali powstanie lodówki, ale także zobowiązali się do jej regularnej kontroli i dbania o jej czystość oraz zawartość. Dzięki temu inicjatywa zyskuje dodatkowy wymiar – staje się miejscem współpracy i integracji sąsiedzkiej.
Podziel się z głową
Aby korzystanie z lodówki było bezpieczne i komfortowe, ważne jest przestrzeganie kilku zasad. Każdy produkt – zwłaszcza ten domowej roboty – powinien być opatrzony datą przygotowania lub terminem przydatności do spożycia. To pozwala zadbać o zdrowie osób, które z lodówki korzystają.
Co można zostawić w jadłoDZIELni
- pieczywo i wypieki
- owoce i warzywa
- jogurty, serki, sery (w oryginalnych opakowaniach)
- konserwy i inne produkty pakowane
Czego nie wolno zostawiać
- surowego mięsa, ryb ani jaj
- przeterminowanych lub nadgryzionych produktów
- alkoholu i środków odurzających
- żywności w otwartych opakowaniach
Sieć lodówek w Rybniku
JadłoDZIELnie funkcjonują już w siedmiu lokalizacjach:
- ul. Zebrzydowicka 30/3 – przy kuchni społecznej „Wspólny Stół”
- ul. Lompy – Boguszowice Osiedle, przy kościele św. Barbary
- ul. Barbary 22 – Niedobczyce, przy OPS i Bistro „Z Ikrą”
- ul. Przemysłowa 17 – Paruszowiec-Piaski, przy Klubie Mieszkańców
- ul. Mościckiego 15 – Niewiadom, obok dawnego Domu Kultury
- ul. Kupiecka 2 – Chwałowice, przy Centrum Aktywności Lokalnej
- ul. Grunwaldzka 46 – Maroko-Nowiny
Fot. S. Horzela-Piskula/UM w Rybniku