Nowe atrakcje w gliwickiej Palmiarni: Ryby z Wenezueli i anturium z Ekwadoru
Po zakończeniu wakacji gliwicka Palmiarnia Miejska otwiera swoje podwoje na nowo, oferując wyjątkowe atrakcje z egzotycznych zakątków świata. W sobotę, 7 września, miłośnicy roślin i zwierząt będą mieli okazję ponownie zanurzyć się w tropikalnej atmosferze tego niezwykłego miejsca, gdzie czeka na nich kilka nowych, fascynujących okazów.
Powrót po przerwie technologicznej
Jak co roku, Palmiarnia przeszła gruntowną modernizację, by jeszcze lepiej służyć zarówno odwiedzającym, jak i ciepłolubnym roślinom, które tam rosną. Remonty te odbywają się w najcieplejszych miesiącach, kiedy wielu mieszkańców Gliwic podróżuje, aby po powrocie mogli oni na nowo poczuć klimat tropików w sercu miasta.
W ramach prac wymieniono panele ścienne na poliwęglanowe w pawilonach tropikalnym oraz kaktusów i sukulentów, zmodernizowano techniczne pomosty, odnowiono stolarkę okienną i uszczelniono dach. Koszt inwestycji wyniósł ponad 3,4 mln zł, a jej finansowanie zapewniła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dzięki Funduszowi Odporności.
Egzotyczne nowości czekają na gości
Gliwicka Palmiarnia słynie z bogatej kolekcji flory i fauny, w której znajduje się ponad 6 tysięcy egzotycznych roślin i zwierząt. Wśród roślin można znaleźć m.in. cytrusy, przyprawy jak pieprz czy kardamon, a także palmy i kaktusy pochodzące z różnych kontynentów. W ogromnych akwariach pływają również zarówno rodzime, jak i egzotyczne gatunki ryb, które dziennie zjadają nawet 1,5 kg mięsa.
Tegoroczne nowości to jednak prawdziwe perełki. Z Ekwadoru przybyły niezwykłe gatunki anturium, filodendronów oraz storczyków, które zachwycą miłośników roślin swoją unikalnością. Wszystkie zostały wyhodowane w specjalistycznej firmie ogrodniczej i prezentują się w pełnej krasie.
Czworooki z Wenezueli – faunistyczna sensacja
Nie tylko rośliny są nowymi atrakcjami. Wśród fauny pojawił się nowy gatunek ryby – czworooki, zamieszkujący wody przybrzeżne Trynidadu i Wenezueli. Te niezwykłe stworzenia posiadają nietypową budowę oczu – ich gałki są podzielone ciemną przesłoną na dwie części, co umożliwia jednoczesne obserwowanie świata nad i pod wodą.
– Te fascynujące ryby można podziwiać w oczku wodnym pawilonu tropikalnego. To jedyna taka okazja, by zobaczyć na żywo stworzenia, które są prawdziwym fenomenem przyrody – mówi Marek Bytnar, kierownik gliwickiej Palmiarni.
Gliwicka Palmiarnia Miejska zaprasza do odkrywania tych i wielu innych fascynujących eksponatów w odnowionych wnętrzach, zapewniając niezapomniane wrażenia dla każdego odwiedzającego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.
Fot. Palmiarnia w Gliwicach