Nowe nazwy rudzkich rond – hołd dla zasłużonych mieszkańców

Dwa ronda w Rudzie Śląskiej zyskały dziś nowe nazwy, upamiętniając wybitne postacie związane z miastem. Rondo u zbiegu ulic 1 Maja, Głównej i Obrońców Westerplatte otrzymało imię Franciszka Bukala, natomiast to przy ulicy Magazynowej i alei Rodziny Gürtlerów zostało nazwane imieniem Franza Pielera. Decyzję w tej sprawie podjęli rudzcy radni podczas sesji Rady Miasta.
Dziś uhonorowane zostały dwie niezwykłe postacie, które na stałe wpisały się w historię naszego miasta. Nadanie imion Franciszka Bukala oraz Franza Pielera dwóm rondom w Rudzie Śląskiej to wyraz szacunku i pamięci dla ich zasług – podkreślił prezydent miasta, Michał Pierończyk. – To także efekt wsłuchania się w głos mieszkańców, którzy wskazali, że te osoby zasługują na takie wyróżnienie – dodał.
Franz Pieler – wizjoner przemysłu górniczego
Franz Pieler urodził się 11 maja 1835 roku w Arnsbergu w Westfalii. Był wybitnym inżynierem górniczym, absolwentem uczelni w Aachen i Bonn, a jego kariera zawodowa związana była głównie ze Śląskiem. Po latach pracy w administracji górniczej w 1885 roku przeniósł się do Rudy, gdzie przez ćwierć wieku pełnił funkcję dyrektora generalnego kopalni należącej do hrabiego Franciszka Ksawerego Ballestrema.
Pod jego nadzorem rozbudowano kopalnie, wzniesiono kolonie robotnicze i liczne obiekty użyteczności publicznej, takie jak budynek poczty, szkoły czy restaurację (dzisiejsza Adria). Dzięki jego działaniom w Rudzie pojawiła się elektryfikacja, a także rozpoczęła kursowanie linia tramwajowa. Pieler przyczynił się również do budowy kościoła pw. św. Józefa oraz powstania straży pożarnej przy szybie Franciszek.
Był także wynalazcą – opracował m.in. „lampę Pielera” do pomiaru ciśnienia gazów kopalnianych oraz metodę wydobycia węgla z podsadzką piaskową. Za swoje osiągnięcia w 1897 roku został odznaczony królewskim złotym orderem przez cesarza Wilhelma II, a w 1900 roku otrzymał złoto-srebrne Młotki Górnicze ozdobione brylantami.
Zmarł 25 października 1910 roku i spoczywa na rudzkim cmentarzu przy ulicy Porębskiej, w rodzinnym mauzoleum. W 2010 roku przeprowadzono jego renowację, a w ceremonii ponownego pochówku uczestniczył praprawnuk Franza, Rüdiger Pieler.
Franciszek Bukal – społecznik oddany mieszkańcom
Franciszek Bukal urodził się 11 września 1930 roku w Rudzie Śląskiej i całe życie poświęcił swojej rodzinnej społeczności. Jako radny Rady Miasta (1990-2002) działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami, dążąc do tworzenia instytucji wspierających ich edukację, rehabilitację i aktywność zawodową. Był inicjatorem budowy placówek, takich jak Szkoła Życia, Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych czy Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bykowinie.
Jego działania zmieniały miasto – postulował likwidację barier architektonicznych, a także organizował olimpiady sportowe dla dzieci z niepełnosprawnościami. – Franciszek Bukal uważał, że społeczeństwo cywilizowane to takie, które troszczy się o wszystkich swoich członków, zwłaszcza najsłabszych – wspomina prezydent Pierończyk. – Dzięki swojej charyzmie i konsekwencji zrealizował wiele nowatorskich projektów, które do dziś służą mieszkańcom.
Za swoją działalność Bukal otrzymał liczne wyróżnienia, a w 2007 roku tytuł „Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska”. Zmarł 3 maja 2023 roku i został pochowany na wireckim cmentarzu.
Fot. Domena publiczna