Nowe skierowania na szczepienie przeciw COVID-19
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 18 października br. wprowadzono automatyczne wystawianie skierowań na szczepienia przeciwko COVID-19. Pacjenci mogą łatwo zarejestrować się na szczepienie, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). To kontynuacja działań w ramach Narodowego Programu Szczepień, a koszty kwalifikacji oraz samego szczepienia pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zgodnie z komunikatem, niezależnie od wcześniejszych dawek szczepionki, szczepienie jest jednorazowe. Zaleca się, aby między ostatnią a nową dawką szczepionki zachować co najmniej trzy miesiące przerwy.
Priorytetowe grupy pacjentów
Szczepienia będą prowadzone w pierwszej kolejności u osób od 12. roku życia, korzystających z jednodawkowej szczepionki Spikevax JN.1. Największy nacisk położono na osoby najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19, w tym:
- osoby powyżej 60. roku życia,
- dzieci i dorośli z chorobami współistniejącymi, takimi jak otyłość, cukrzyca czy przewlekłe schorzenia płuc i nerek.
Warto dodać, że podanie szczepionki przeciw COVID-19 można łączyć ze szczepieniem przeciw grypie. Eksperci potwierdzają, że nie ma przeciwwskazań do jednoczesnego podawania tych preparatów.
Jak zarejestrować się na szczepienie?
Szczepienia będą realizowane na podstawie e-skierowania, które automatycznie zostanie dodane do Internetowego Konta Pacjenta. W przypadku braku takiego skierowania, można je wystawić samodzielnie w punkcie szczepień, spełniając wymogi dotyczące wieku oraz odstępu od ostatniej dawki.
Szczepienia będą dostępne w:
- przychodniach POZ,
- aptekach ogólnodostępnych współpracujących z NFZ.
Pacjenci mogą zapisać się na szczepienie przez IKP, pod warunkiem że wybrany punkt oferuje e-Rejestrację, lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
Wykaz miejsc szczepień zostanie udostępniony na stronie pacjent.gov.pl. Ważne jest również, aby pacjenci pamiętali, że szczepionki zakupione samodzielnie w aptece będą podlegały takim samym zasadom rozliczenia przez NFZ, jak te zakupione przez Ministra Zdrowia.
Pandemia, być może kolejna
Równocześnie w Kanadzie opublikowano raport „Czas na działania jest teraz”, który wskazuje na rosnące ryzyko kolejnej pandemii. Autorzy dokumentu ostrzegają, że następne zagrożenie może być bardziej niebezpieczne niż COVID-19 i apelują do rządów o podjęcie odpowiednich kroków przygotowawczych, zwracając szczególną uwagę na uboższe grupy społeczne.