Nowe wiaty przystankowe w śródmieściu Gliwic. Miasto zyska spójną i estetyczną przestrzeń
![](https://dwakwadranse.pl/wp-content/uploads/2024/12/IMG_20241210_113406723_HDR-960x640.jpg)
W 2025 roku śródmieście Gliwic wzbogaci się o 19 nowych wiat przystankowych, które przyczynią się do poprawy estetyki centrum miasta. Jednolity wygląd nowych wiat sprawi, że przestrzeń miejska stanie się bardziej spójna, a korzystanie z transportu publicznego – bardziej komfortowe.
Estetyka przestrzeni miejskiej odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu wizerunku miasta i wpływa na codzienny komfort życia mieszkańców. Równie ważna jest funkcjonalność elementów architektury miejskiej, takich jak wiaty przystankowe, które powinny odpowiadać na potrzeby użytkowników. Z tego powodu władze Gliwic podjęły decyzję o wymianie 19 starych wiat na nowe, których design będzie spójny z resztą przestrzeni miejskiej. Nowe wiaty z jednolitą konstrukcją i wysokiej jakości materiałami już wcześniej zainstalowano na południowej stronie dworca kolejowego, w ramach przebudowy układu drogowego.
„Dotychczasowe wiaty różniły się zarówno konstrukcją, jak i stylem, przez co estetyka przystanków była niejednolita. Miasto chce wprowadzić spójne wzornictwo, które poprawi wygląd centrum Gliwic i stworzy harmonijny obraz miasta” – mówi Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach. „Nowe wiaty będą także bardziej dostępne, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, co zwiększy komfort korzystania z transportu publicznego”.
Wiaty zostaną wymienione w kluczowych lokalizacjach śródmieścia, w tym przy ulicach: Jana Śliwki (dwie wiaty), Wybrzeże Armii Krajowej (jedna), Dworcowa (cztery), Mikołowska (jedna), Nowy Świat (cztery), a także przy ulicach: Daszyńskiego, Sobieskiego, Kozielskiej, Jasnogórskiej, Dolnych Wałów, Łużyckiej oraz placu Piłsudskiego.
Część z dotychczasowych wiat, mimo że wciąż w dobrym stanie technicznym, zostanie przeniesiona do innych lokalizacji, w których wymiana jest konieczna. Dzięki temu proces wymiany wiat będzie bardziej efektywny, a miasto zyska jeszcze lepszą infrastrukturę.