„Oczy miasta”. Co widzi 300 kamer monitoringu w Katowicach?
Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMiA) to niemal 300 kamer – zarówno obrotowych, jak i rejestrujących stały obszar – połączonych w jedną sieć, obsługiwaną przez dedykowane oprogramowanie. Zastosowana technologia informatyczna wspomaga wykrywanie zdarzeń, takich jak np. kolizja pojazdów czy zbiegowisko ludzi i jeśli tylko oko kamery wychwyci takie zdarzenie, to system powiadamia o nim dyspozytorów.
Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy wspiera także kontrolę dróg w mieście. Punkty kamerowe LPR (Licence Plate Recognition), umieszczone na bramownicach wjazdowych do miasta, nie monitorują prędkości samochodów w mieście, ale służą monitorowaniu natężenia ruchu kołowego na głównych arteriach drogowych Katowic. Natomiast dzięki wykorzystywaniu tych kamer przez Policję, skuteczniejszą stała się walka z procederem kradzieży pojazdów. Z danych katowickiej policji wynika, że liczba kradzieży samochodów w Katowicach spadła z poziomu 337 w roku 2016 do 83 przypadków w roku 2021! Jednocześnie wzrosła wykrywalność w tej kategorii przestępstw z poziomu 16,4% do 55,8%.
– Zwiększone bezpieczeństwo mieszkańców to największa korzyść płynąca z działania KISMiA. To nie tylko bezpieczeństwo odczuwalne przez mieszkańców, ale też realnie przekładające się na statystyki – tylko w 2020 r. Straż Miejska i Policja skorzystały z nagrań monitoringu w blisko 2,5 tys. przypadków – wskazuje Maciej Stachura, sekretarz Katowic.
Z danych katowickiej policji wynika, że od 2017 r. w ciągu roku wykrywalność przestępstw ogółem nie spada poniżej 65%, zmniejsza się także bezwzględna liczba przestępstw. W 2022 r. wykrywalność przestępczości ogółem w Katowicach osiągnęła poziom 72,2%! Kamer monitoringu dopominają się również sami mieszkańcy stolicy Górnego Śląska, wielu działaczy społecznych składa wnioski do Urzędu Miasta, by takie urządzenia zostały zainstalowane i włączone do systemu KISMiA w najodleglejszych krańcach miasta. Rozmieszczenie kamer jest szeroko konsultowane społecznie, m.in. poprzez zgłaszanie kolejnych punktów monitoringu bezpośrednio przez mieszkańców w ramach katowickiego budżetu obywatelskiego.
KISMiA to pierwszy w Polsce tak rozbudowany i zaawansowany system, co zostało docenione między innymi podczas III Międzynarodowych Targów Technologii Miejskich – Smart City Expo Poland. Projekt zajął I miejsce w kategorii „Bezpieczeństwo Publiczne” konkursu Smart City Poland Award 2021. Co ważne, system nie jest zakończonym projektem. Konsekwentnie powiększana jest liczba kamer, by systemem objąć większy obszar i by system mógł działać jeszcze sprawniej.