Trwa cisza wyborcza. Kara za jej złamanie to nawet… MILION ZŁ!
Zgodnie z kalendarzem wyborczym wyborów samorządowych kampania wyborcza kończy się w dniu 19 kwietnia 2024 r. o godz. 24:00. Od tej chwili, aż do zakończenia głosowania (czyli do godziny 21.00 21 kwietnia 2024 r.) trwa tzw. cisza wyborcza, podczas której zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie, w szczególności zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.
W całym kraju do wyłonienia prezydenta, burmistrza miasta czy wójta gminy II tura wyborcza odbędzie się w aż 748 miastach. Na Śląsku dogrywka czeka nas m.in. w Tychach, Gliwicach, Zabrzu, Tarnowskich Górach, Rybniku, Częstochowie czy w Bielsku-Białej.
W trakcie ciszy wyborczej obowiązuje surowy zakaz wszelkiej agitacji wyborczej. Oznacza to, że nie wolno prowadzić działań promujących żadnego z kandydatów czy komitetów wyborczych. Zakaz ten dotyczy również Internetu, co oznacza, że nie można publikować treści zachęcających do głosowania na konkretnego kandydata czy partię polityczną w mediach społecznościowych czy na stronach internetowych.
Podczas ciszy wyborczej zabrania się także zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień oraz rozpowszechniania materiałów wyborczych. Lokale wyborcze muszą być pozbawione wszelkich napisów, znaków i symboli związanymi z kandydatami i komitetami wyborczymi. Naruszenie zakazu agitacji podlega surowym karom finansowym.
W przypadku naruszenia ciszy wyborczej, należy niezwłocznie zgłosić takie zdarzenie Policji. Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że naruszenie zakazu agitacji wyborczej jest uważane za wykroczenie, natomiast ujawnienie wyników sondaży, zachowań wyborczych i prognoz wyników wyborów jest uważane za przestępstwo.
Jednak Państwowa Komisja Wyborcza nie zajmuje się oceną konkretnych przypadków naruszenia zakazów prowadzenia agitacji wyborczej – to zadanie należy do organów ścigania i sądów.
Zakaz publikowania sondaży
Podczas ciszy wyborczej nie jest również dozwolone publikowanie wyników sondaży wyborczych. Za naruszenie tego zakazu grozi surowa kara finansowa w wysokości od pięciuset tysięcy do miliona złotych.
Materiały opublikowane przed ciszą wyborczą
Warto podkreślić, że materiały wyborcze, które zostały opublikowane przed rozpoczęciem ciszy wyborczej, nie muszą być usuwane z przestrzeni publicznej w trakcie tego okresu. Niemniej jednak, nie można ich modyfikować ani przemieszczać, gdyż taki krok może być uznany za aktywną agitację wyborczą. Ważne jest, aby przestrzegać tych regulacji, aby zapewnić uczciwość procesu wyborczego.