Opowieści mrożące krew w żyłach w chorzowskim Skansenie!
Jeśli pasjonuje Cię słuchanie mrożących krew w żyłach historii oraz zgłębianie tajemnic nierozwiązanych kryminalnych zagadek, koniecznie zarezerwuj sobie czas 10 kwietnia o godzinie 17:00.
Tego dnia, w malowniczym otoczeniu chorzowskiego skansenu, rozpocznie się cykl „Historyje spod strzechy”. Pierwszym tematem będzie „Życie od podwórka: przestępcy, ich ofiary i wymiar sprawiedliwości na wsi pogranicza śląsko-małopolskiego w XIX i XX wieku”. To wydarzenie przeznaczone jest dla osób o mocnych nerwach.
Spotkanie środowe otwiera serię opowieści o życiu codziennym w XIX i XX wieku na obszarach Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz innych terenach wchodzących w skład dzisiejszego województwa śląskiego. Profesor Lech Krzyżanowski z Uniwersytetu Śląskiego będzie prowadził cykl, podejmując różnorodne tematy, które rzucają światło na bogatą paletę społecznego życia mieszkańców tych regionów.
Zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi tematami, na które już teraz warto zarezerwować czas:
- Ulotne piękno drewnianych świątyń: Rozważania na temat burzliwej historii XVI-wiecznego kościoła św. Jana Chrzciciela w Komorowicach.
- Wilamowianie: Opowieść o sąsiadach posługujących się niezrozumiałym językiem.
- Farorz, pleban, ksiądz-dobrodziej: Trudna sztuka porozumiewania się wiernych i proboszcza w XIX-wiecznych parafiach diecezji wrocławskiej i krakowskiej.
- Ostatni Ślązak w Berezie: Bolesne zmagania Franciszka Klimy z Polską i o Polskę.
- Niepotrzebne/Niezbędne: Kobieta wiejska na obszarze Śląska, Małopolski i Zagłębia Dąbrowskiego. Marzenia, aspiracje, rzeczywistość.
Górnośląski Park Etnograficzny serdecznie zaprasza dorosłych uczestników na „Historyje spod strzechy”. Wstęp na pierwsze spotkanie jest bezpłatny.