Ostatnie pożegnanie prof. Zygmunta Woźniczki 1 marca
Pogrzeb profesora Zygmunta Woźniczki odbędzie się we wtorek 1 marca 2022 r. o godzinie 13:00 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Ten wybitny naukowiec i znawca historii Śląska od dwóch lat pełnił funkcję dyrektora Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.
To z Jego inicjatywy powstała w Instytucie tzw. „pracownia Korfantego” tj. Dział Historii, który ma zadanie zająć się dorobkiem Wojciecha Korfantego, a także powstań śląskich. Zygmunt Woźniczka osobiście starał się o założenie takiej pracowni w województwie i to jemu zawdzięczamy jej istnienie.
To niepowetowana strata dla wielu z nas. Rodzinie i Bliskim składam wyrazy głębokiego współczucia” – napisał marszałek Jakub Chełstowski
Zygmunt Woźniczka urodził się w 1954 roku w Sosnowcu. W 1977 roku ukończył z wyróżnieniem studia historyczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego pracą magisterską Wpływ sytuacji międzynarodowej na życie polityczne w Polsce 1948-1956.. Siedem lat później, w 1984 roku, uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych, broniąc pracy Ruch Obrońców Pokoju w Polsce w latach 1948-1975. Habilitację Zygmunt Woźniczka uzyskał w 2001 roku na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Praca habilitacyjna zatytułowana była Trzecia wojna światowa w oczekiwaniach emigracji i podziemia w kraju w latach 1944-1953 . W 2021 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polski nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych.
Jako wieloletni pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego prowadził zajęcia m.in. z historii Polski, historii współczesnej, czy dziejów Śląska. Od 2005 roku pełnił funkcję kierownika Pracowni Badań Najnowszych Dziejów Górnego Śląska w Zakładzie Teorii i Historii Kultury UŚ. Był kilkakrotnie na stażach naukowych w Londynie. Wyróżniony wielokrotnie nagrodami Rektora UŚ. Wydał 7 książek, oraz opublikował ponad 130 artykułów.
Był głęboko zaangażowany w zagadnienia historii najnowszej oraz problemy kultury, szczególnie kultury Górnego Śląska. Żywo interesował się zagadnieniami związanymi z przesiedleniami ludności kresowej i wkładem Kresowiaków w rozwój życia gospodarczego, naukowego i kulturalnego na Śląsku. Często gościł w regionalnym radio i telewizji, gdzie dzielił się swoja wiedzą.
Zygmunt Woźniczka pełnił także wiele funkcji w innych instytucjach, komisjach i stowarzyszeniach. M.in. w latach 2012-2015 był dyrektorem Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego w Wyższej Szkole „Humanitas” w Sosnowcu, pracował również w Małopolskiej Wyższej Szkole Zawodowej w Krakowie, był Przewodniczącym Komisji Historii Śląska Polskiej Akademii Umiejętności, Przewodniczącym Wszechnicy Polskiej Akademii Umiejętności w Katowicach, wiceprzewodniczącym Ośrodka Dokumentacji Historycznej Śląskiej Izby Lekarskiej, a także członkiem: Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach(1994-1999), Komisji Historycznej PAN w Katowicach, Rady Instytutu Zachodniego w Poznaniu, Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Zarządu Towarzystwa Obrony Zachodnich Kresów Polski, Komitetu Organizacyjnego Muzeum Historii Medycyny i Farmacji
Ponadto, Profesor był laureatem Nagrody im. Wojciecha Korfantego (2007) przyznawanej przez Związek Górnośląski, laureatem Gwiazdy Górnośląskiej, a także posiadaczem medalu „Pro Memoria” nadanym mu przez Urząd Kombatantów.