Pamięć o bohaterze: Uroczystości ku czci Wacława Zimocha
W Rudzie Śląskiej odbyły się w sobotę uroczystości upamiętniające Wacława Zimocha – uczestnika Powstania Wielkopolskiego i III Powstania Śląskiego, żołnierza Armii Polskiej, odznaczonego m.in. Śląskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Walecznych. W Nowym Bytomiu, na cmentarzu przy ul. Chorzowskiej, odsłonięto nagrobek bohatera, a w kościele św. Pawła odprawiono mszę świętą w jego intencji. Uroczystości odbyły się w 127. rocznicę jego urodzin.
Wacław Władysław Zimoch urodził się 20 września 1897 roku w Trzcinicy (Wielkopolska), jako syn Franciszka i Franciszki Zimochów. Jego ojciec pełnił funkcję komendanta straży pożarnej oraz sołtysa rodzinnej wsi. Młody Wacław rozpoczął edukację w katolickiej szkole ludowej, a w późniejszych latach wyjechał do Niemiec w poszukiwaniu pracy, angażując się przy tym w działalność Zjednoczenia Zawodowego Polskiego.
W 1916 roku, podczas I wojny światowej, Wacław został wcielony do armii pruskiej, gdzie dwukrotnie odniósł rany. Za swoje zasługi odznaczono go Krzyżem Żelaznym II klasy. Po powrocie do rodzinnych stron przyłączył się do Powstania Wielkopolskiego, walcząc ramię w ramię ze swoim ojcem. W latach 1919–1921 służył w Armii Polskiej, za co uhonorowano go Krzyżem Walecznych.
Zimoch odegrał także znaczącą rolę w III Powstaniu Śląskim, które wybuchło w maju 1921 roku. Jako kapral sanitarny w 9. pułku piechoty lubelsko-opolskiego zasłynął szczególnie w bitwie pod Zębowicami, gdzie za męstwo został zaproponowany do awansu na stopień plutonowego. Po zakończeniu walk osiadł w Nowym Bytomiu, podejmując pracę w Hucie „Pokój”. Oprócz Krzyża Walecznych odznaczono go również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem pamiątkowym za wojnę 1918–1921. Aktywnie działał w Związku Powstańców Wielkopolskich i Ogólnym Związku Podoficerów Rezerwy.
Podczas II wojny światowej Wacław Zimoch został wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec, gdzie pracował w kopalniach węgla brunatnego. Po zakończeniu wojny powrócił do Nowego Bytomia i ponownie podjął pracę w hucie. W 1972 roku Prezydent RP awansował go na stopień podporucznika, co było symbolicznym wyrazem uznania dla jego zasług.
Wacław Zimoch zmarł 4 lutego 1986 roku, jednak jego pamięć i dokonania żyją w sercach mieszkańców. Uroczystości, które zgromadziły licznych uczestników, w tym przedstawicieli władz, są wyrazem hołdu dla jego poświęcenia i odwagi.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.
Fot. UM w Rudzie Śląskiej