Park Śląski: kolejne rzeźby odzyskały dawny blask
Tym razem renowację przeszły dwie kolejne rzeźby – „Pączkowanie” Mirosława Kicińskiego oraz „Dziewczyna z kwiatem” Tadeusza Sadowskiego.
– Jako zarząd wiemy, że wielu z gości czeka na duże inwestycje. One się dzieją, prace w Ogrodzie Japońskim dobiegają końca, Kręgi Taneczne w przyszłym roku z pewnością państwa zachwycą. Trwa projektowanie kolejnej linii Elki, a dokumentacja projektowa Kąpieliska „Fala” jest już przygotowana. W tym wszystkim nie zapominajmy o mniejszych inwestycjach, które również są bardzo potrzebne. Konsekwentnie poddajemy renowacji parkowe rzeźby, które swoim urokiem wypełniają wiele miejsc. Tym razem „Łanie” w Rosarium mogą na nowo cieszyć parkowych gości – mówi Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.
Rzeźba „Pączkowanie” powstała w 1983 roku na zamówienie WPKiW i znajduje się na terenie Galerii Rzeźby Śląskiej przy Alei Łani, natomiast „Dziewczyna z kwiatem” pochodzi z 1965 roku i eksponowana jest przy Alei Różanej w pobliżu budynku Bratek. Obie te konstrukcje zostały w 2011 roku wpisane do rejestru zabytków ruchomych regionu.
Rzeźba „Pączkowanie” odzyskała dawny blask. Została gruntownie wyczyszczona, usunięto z niej nalot z porastających ją glonów, ubytki kamienne uzupełniono specjalną zaprawą z kitu mineralnego o kolorze i fakturze dobranej do otoczenia ubytków. Cała powierzchnia została tak zabezpieczona, aby woda – zwłaszcza w okresie zimowym – jej nie niszczyła.
Rzeźba „Dziewczyna z kwiatem” została wykonana ze sztucznego kamienia – lastryka. Ona również uległa z biegiem czasu zniszczeniu. Spoiwa mineralne zostały uszkodzone prawie na całej jej powierzchni. W powstałych rozwarstwieniach zadomowiły się glony i inne mikroogranizmy, co przyspieszało proces jej niszczenia.
Na szczęście dzięki interwencji konserwatorów także „Dziewczynę z kwiatem” udało się ocalić. Inwestycja zrealizowana została w ramach umowy o dofinansowanie Projektu Miejskiego pn. „Modernizacja Parku Śląskiego” realizowanego w ramach drugiego obrotu środkami wracającymi z Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007–2013.
/PM/