Perły archiwum Teatru Zagłębia – Spotkanie w Zagłębiowskiej Mediatece
W poniedziałek, 2 grudnia, o godz. 18:00, w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11 odbędzie się wyjątkowe spotkanie zatytułowane „Perły archiwum Teatru Zagłębia”. Będzie to doskonała okazja, aby poznać fascynującą historię jednego z najważniejszych teatrów w regionie, zobaczyć niepublikowane dotąd zdjęcia i posłuchać niezwykłych opowieści o kulisach pracy aktorskiej.
Spotkanie poprowadzi dr Magdalena Boczkowska, krytyczka i menedżerka kultury, która w rozmowie z zaproszonymi gośćmi – Marią Bieńkowską i Andrzejem Śleziakiem, aktorami Teatru Zagłębia – przeniesie uczestników w czasy minionych spektakli. Opowiedzą oni o swojej pracy, wspomnieniach związanych z teatrem i anegdotach z życia artystów.
Maria Bieńkowska, aktorka związana z Teatrem Zagłębia od 1999 roku, rozpoczęła swoją karierę w 1984 roku. Obecnie możemy ją oglądać m.in. w spektaklach takich jak „Boeing, Boeing”, „Opowieść wigilijna” czy „Gniew”. W swojej karierze współpracowała z takimi teatrami jak Teatr Śląski i Teatr Nowy w Zabrzu, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskim teatrze.
Andrzej Śleziak to aktor, który obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia pracy twórczej. Absolwent PWST w Krakowie, od 1974 roku związany z Teatrem Zagłębia. Jego niezapomniane role w spektaklach takich jak „Tajemniczy ogród”, „Poskromienie złośnicy” czy „Nowa Księga Dżungli” na stałe wpisały się w repertuar teatru i są cenione przez publiczność.
Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć kilkanaście unikalnych, zdigitalizowanych zdjęć z archiwum Teatru Zagłębia, które nigdy wcześniej nie były publikowane. Dodatkowo, dowiedzą się, jak korzystać z cyfrowych zasobów teatru dostępnych na platformie sbc.org.pl.
Spotkanie „Perły archiwum Teatru Zagłębia” jest częścią projektu „Udostępnienie zasobów archiwum Teatru Zagłębia”, finansowanego przez Unię Europejską w ramach programu NextGenerationEU. To doskonała okazja, by nie tylko poznać historię sosnowieckiego teatru, ale także odkryć nieznane dotąd zakamarki jego archiwum i posłuchać niezwykłych historii, które kryją się za każdą z ról i spektakli.
Fot. Mat. organizatora