AKTUALNOŚCI KOMUNIKACJA

Początek prac drogowych przy budowie ścieżki na Czechowice

Dobra pogoda sprzyja prowadzeniu prac drogowych będących częścią długo oczekiwanej inwestycji – budowy 5-kilometrowej trasy rowerowej wzdłuż ul. Toszeckiej, w kierunku Kąpieliska Leśnego i  Ośrodka Wypoczynkowego w Czechowicach. Z tego względu w nadchodzącym czasie kierowcy i piesi muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Wystąpią one w rejonie skrzyżowań ul. Toszeckiej z ul. Oriona i ul. Rekreacyjną.

Od 15 lutego w rejonie skrzyżowania ulicy Toszeckiej z Oriona przewidziano zawężenie jezdni prowadzącej w kierunku centrum miasta. W miejscu prac drogowców obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 30 km/h, a ruch pieszych zostanie przeniesiony na drugą stronę ul. Toszeckiej. Podobne utrudnienia wystąpią w rejonie ul. Rekreacyjnej. Tam, oprócz zawężenia jezdni ul. Toszeckiej i wprowadzenia ograniczenia prędkości do 30 km/h, o kilkadziesiąt metrów w stronę Pyskowic przeniesione zostaną przejście dla pieszych oraz przystanek ZTM obsługujący autobusy zmierzające w kierunku Gliwic.

Docelowo korekta skrzyżowań ulicy Toszeckiej z ulicami Oriona i Rekreacyjną (a w dalszej kolejności również Przyszowską) zapewni ciągłość ruchu pieszych i rowerzystów, korzystających w przyszłości z ok. 5-kilometrowej trasy rowerowej wiodącej ul. Toszecką wzdłuż osiedla Kopernika (od wysokości restauracji McDonald’s) i Kąpieliska Leśnego do Ośrodka Wypoczynkowego w Czechowicach.

Przypomnijmy, że w ramach tej inwestycji, która przy sprzyjających warunkach ma szanse zakończyć się jeszcze w tym roku, po lewej stronie ul. Toszeckiej (jadąc od centrum Gliwic) powstanie wydzielona droga rowerowa i chodnik, przechodzące od Kąpieliska Leśnego w ciąg pieszo-rowerowy. Wybudowane zostaną również trzy nowe zatoki autobusowe i tzw. Miejsce Obsługi Rowerzystów oraz wszystkie niezbędne instalacje. Ze względów bezpieczeństwa zaplanowano także przewężenie części jezdni ul. Toszeckiej do ok. 3,25 m. 

Za wykonawstwo prac odpowiada wyłonione w przetargu konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. w Gliwicach oraz EUROVIA POLSKA S.A. Koszt inwestycji (jednej z kilku, na które Miasto Gliwice pozyskało pieniądze z Rządowego Funduszu POLSKI ŁAD: Program Inwestycji Strategicznych, w wysokości 42,75 mln zł) to ok. 32,2 mln zł.