Podatkowi od nieruchomości a budowle w posiadaniu przedsiębiorców
Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i posiadają budowle, powinni zwrócić uwagę na obowiązek opodatkowania ich nieruchomości. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wymienia budowle przedsiębiorców i innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą jako przedmioty opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Parkingi, chodniki, utwardzone place, ogrodzenia i przyłącza to najczęściej występujące budowle.
Podstawą opodatkowania budowli jest wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w danym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne. W przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych, podstawą opodatkowania jest ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego. Jeśli od budowli nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, podstawą opodatkowania jest ich wartość rynkowa określona przez podatnika.
Powtarzające się przypadki niezgłoszenia do opodatkowania nowych budynków są częstym naruszeniem ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Obowiązek podatkowy od nowo powstałego budynku powstaje od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono budowę lub rozpoczęto użytkowanie. Część podatników myśli, że zakończenie budowy jest równoznaczne z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, ale na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości, to nie ma znaczenia.
Podatnicy powinni pamiętać, że nowo nabyte nieruchomości, nowo powstałe obiekty i wszelkie zmiany na nieruchomościach mające wpływ na wysokość podatku, należy zgłosić do 14 dni od zajścia okoliczności powodującej powstanie obowiązku lub zaistnienia zmiany. Podatnik powinien także dokładnie ustalić powierzchnię użytkową budynku, a w przypadku budynków o wysokości powyżej 1,40 m, zwrócić uwagę na wysokość pomieszczeń.
Na podstawie złożonych przez osoby fizyczne informacji podatkowych zawierających dane o posiadanych przez nie nieruchomościach organ podatkowy z początkiem każdego roku dokonuje wymiaru podatku od nieruchomości na dany rok podatkowy (wyjątkiem jest sytuacja, gdy obowiązek podatkowy powstanie w ciągu roku, bądź podatnik z opóźnieniem zgłosił zaistnienie zmian na nieruchomości). Decyzje są wysyłane do końca lutego, tak aby dotarły przed terminem płatności pierwszej z czterech rat podatku, który przypada 15 marca. Pozostałe raty podatku płatne są w terminach do 15 maja, 15 września i 15 listopada.