Podsumowaliśmy festiwal folklorystyczny „Śląskie bez granic”
18 koncertów, 10 lokalizacji, 12 zespołów m.in. z Europy i Ameryki Południowej. To bilans pierwszej edycji Międzynarodowych Dni Folklorystycznych 2022 – „Śląskie bez granic”. Wyjątkowe wydarzenie, którego celem była m.in. promocja folkloru i kultury zdobyło uznanie Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej – CIOFF. Występy artystów zobaczyła 10 tys. publiczność. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja!
– Festiwal podzielony był na dwie części. Pierwsza odbyła się w dniach od 6 do 12 czerwca, kolejna od 29 sierpnia do 4 września. W tym czasie gościliśmy w naszym regionie gości z Litwy, Ukrainy, Macedonii Północnej, Ekwadoru, Chile i Turcji – wylicza Jarosław Szczęsny, radny sejmiku województwa, który pełnił rolę dyrektora festiwalu.
– Sam jestem tancerzem. To moja pasja, którą pielęgnuję od czasów studiów. Jestem związany z zespołem Raciborzanie. Bardzo się ucieszyłem, kiedy dowiedziałem się, że festiwal objęty został patronatem honorowym marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego – dodaje rajca.
Gospodarzem wydarzenia był Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Koncerty na światowym poziomie odbywały się m.in. w Koszęcinie, Częstochowie, Raciborzu, Radlinie, Wodzisławiu Śląskim. Artyści odwiedzili też Park Śląski w Chorzowie. Tutaj wystąpili na Kręgach Tanecznych, które niedawno przeszły gruntowną metamorfozę.
W Festiwalu wzięło udział 6 zespołów z zagranicy oraz 6 grup krajowych (zespoły: „Wisła”, „Vladislavia”, „Raciborzanie”, „Łężczok”, „Patria” oraz „Dąbrowiacy”.
Spotkania był okazją do przeprowadzenia ciekawych warsztatów oraz zaprezentowania odmiennej kultury. – Budujący jest fakt, że przedstawiciele Rady CIOFF stwierdzili, że festiwal „Śląskie bez granic” pod względem organizacji oraz zaplecza wyszedł bardzo dobrze. To budujące i motywujące do dalszych działań – mówi Szczęsny, który po cichu zdradza, że już trwają przymiarki do kolejnej edycji.