Polacy spędzają majówkę w kraju. Tylko co 20 wyjechał zagranicę…
W tym roku podczas długiego weekendu majowego tj. w okresie 29 kwietnia – 3 maja Polacy podróżują po Polsce. Zagranicą spędzi majówkę – tylko co dwudziesty ankietowany. Wynika to z badań preferencji wyjazdowych Polaków zleconych przez Polską Organizację Turystyczną.
Połowa Polaków nie zamierza w czasie „majówki” brać udziału w wyjeździe z noclegiem poza miejscem zamieszkania, jednak niemal 1/3 z nich planuje w tym czasie krótkie jednodniowe (bez noclegu) wycieczki po okolicy. Pozostali nie planują w ogóle „ruszać się” z domu. Co szósty respondent nie zdecydował jeszcze czy wyjedzie, czy spędzi „majówkę” w swoim miejscu zamieszkania.
Jeżeli na „majówkę” – to na wypoczynek w kraju
Polacy deklarują, że „majówkę” spędzą na wyjeździe krajowym – głównym celem tych wyjazdów jest najczęściej wypoczynek i rekreacja (48% wskazań), odwiedziny u krewnych i znajomych (20%) i zwiedzanie atrakcji turystycznych (19%). Najbardziej popularnym kierunkiem wyjazdów krajowych są góry (21% wskazań). Morze, jeziora, miejsca blisko natury, wieś i miasto uzyskują natomiast bardzo podobne odsetki wskazań (po 13-15%). Mniej popularne są natomiast wyjazdy do uzdrowisk / SPA, na festiwale lub inne wydarzenia kulturalne czy do miejsc kultu religijnego (maks. 3% wskazań).
Spośród tych, którzy spędzą urlop w kraju, ponad 60% planuje skorzystać z płatnej bazy noclegowej (pakiet pobytowy, noclegi w hotelu / pensjonacie lub innym płatnym miejscu noclegowym bez wyżywienia), natomiast 32% zatrzyma się u rodziny / znajomych, we własnym domku wakacyjnym / mieszkaniu / na działce lub w innym bezpłatnym miejscu noclegowym.
Niemal 80% respondentów deklaruje, że wyjedzie na okres od 3 do 5 dni (2-4 noclegi). Mocno zróżnicowane są planowane całkowite koszty wyjazdu w przeliczeniu na 1 osobę. Mniej więcej taka sama liczba respondentów (co piąty) planuje wydać na wyjazd w czasie długiego weekendu 201-500, 501-1000 i 1001-1500 zł na osobę.