PROMOWANE SPORT

Polska – Niemcy 2:3. Dziś szansa na rewanż w Sosnowcu

Polska przegrała z Niemcami 2:3 (21:25, 26:24, 25:19, 17:25, 13:15) w towarzyskim meczu siatkarzy w Katowicach. W piątek w Sosnowcu odbędzie się drugie spotkanie z udziałem tych drużyn. Pierwszy gwizdek o godzinie 17.30.

Reprezentacja Polski przygotowuje się do Ligi Narodów, mistrzostw Europy i kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Pierwszy turniej w ramach Ligi Narodów zagrają od 6 do 11 czerwca w Nagoi. Na początku sezonu selekcjoner reprezentacji Polski Nikola Grbić nie będzie mógł skorzystać ze wszystkich zawodników. Zabraknie siatkarzy Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębskiego Węgla. Nie będzie także Bartosza Kwolka i Pawła Zatorskiego.

Pierwsze towarzyskie spotkanie Polacy rozpoczęli w całkowcie zmienionym składzie. Po przerwie do kadry narodowej powrócił Artur Szalpuk. Od samego początku szansę gry w Spodku wypełnionym do ostatniego miejsca otrzymali młodzi zawodnicy – Mikołaj Sawicki, Bartłomiej Bołądź oraz Kamil Szymura. Pierwszą partię spotkania od skutecznego ataku rozpoczął Mateusz Bieniek 1:0. Do stanu 5:5 drużyny grały równo. Następnie serią dobrych zagrywek popisał się Lukas Kampa 8:5. W dalszej części Biało-Czerwoni musieli odrabiać straty 17:14. Gospodarze w tym fragmencie gry nie wystrzegali się prostych błędów 18:21. Polacy pomimo walki musieli uznać wyższość Niemców w premierowej odsłonie meczu 21:25.

Drugiego seta reprezentacja Polski rozpoczęła z Marcinem Komendą na rozegraniu. Kolejna część spotkania to kopia wcześniejszego. Do stanu 7:7 oba zepoły grały dość równo. Niestety chwilę później Sawicki miał problemy z przyjęciem serwisów Linusa Webera 10:7. Podopieczni Nikoli Grbicia nie mieli zamiaru składać broni. Cierpliwie odrabiali straty. Z akcji na akcję coraz skuteczniejszy był Bołądź 11:11. Do końca toczyła się dość równa gra. W ostatnich akcjach ręki w ataku nie zwalniał Szalpuk 21:22. Za świetną serię zagrywek należało pochwalić Karola Butryna, dzięki któremu Polska wygrała tę partię na przewagi 26:24 i doprowadziła do remisu.

Wygrana w drugim secie dodała pewności siebie Polakom. Trzecią odsłonę rozpoczęli od kilkupunktowego prowadzenia 10:6. Od początku tego seta na środku grę rozpoczął Mateusz Poręba. W tym fragmencie podopieczni Michała Winiarskiego mieli spore problemy ze skończeniem akcji w pierwszym tempie 8:12. Biało-Czerwoni nie zwalniali tempa. Podejmowali ryzyko w polu serwisowym oraz w ataku, m.in. Szalpuk oraz Bołądź 16:10. Na niewiele zdały się przerwy na żądanie trenera Michała Winiarskiego oraz zmiany w składzie. Polska drużyna pewnie wygrała tego seta 25:19. Ostatni punkt skutecznym atakiem przypieczętował Sawicki.

Drużyna gości w czwartym secie zaprezentowała bardzo dobry poziom sportowy. Nie dała wielu szans Polakom na nawiązanie równorzędnej walki. Warto zaznaczyć, że Niemcy ponownie zaryzykowali na zagrywce, które im się opłaciło. Liderem był dobrze znany w Polsce – Kampa. Tę część czwartkwego meczu wygrali do 17.

Tie-break nieco lepiej rozpoczął się dla reprezentacji Niemiec 5:3. Przed zamianą stron na nieznaczne prowadzenie wyszli przyjezdni 8:7. W ataku nie zawodził Weber 11:9. Biało-Czerwoni walczyli do końca 12:13. Bardzo dobrze zagrywał Semeniuk. Ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją stronę rozstrzygnęli Niemcy. Mecz skutecznym atakiem po bloku zakończył Erik Rohrs.

W piątek o 17.30 reprezentacja Polski rozegra drugi towarzyski mecz z Niemcami. Tym razem mecz odbędzie się w nowym obieckie sportowym w Sosnowcu.

PM
źródło: PZPS