Powstał regionalny HUB innowacji społecznych
Samorząd Województwa Śląskiego mocno wspiera seniorów. Ich doświadczenie, możliwości i zaangażowanie już nie raz zaowocowały licznymi projektami, a kolejnym przykładem są działania podejmowane w projekcie IN SITU. Partnerska inicjatywa wdrażana przez Województwo Śląskie i Akademię WSB oraz partnerów z Austrii, Niemiec, Włoch, Chorwacji i Słowenii przekonała również naszych seniorów do kreatywności i wymyślenia nowych innowacji społecznych.
Ten międzynarodowy projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg Europa Środkowa umożliwił również grupie naszych seniorów z regionu zaangażowanie się w działania społeczne. Różne grupy społeczne z sześciu krajów europejskich w tym samym czasie wypracowywały innowacyjne rozwiązania, mające na celu poprawę sytuacji grup defaworyzowanych lub zagrożonych wykluczeniem. Jednym z efektów projektu jest powstanie i działalność tzw. Regionalnego Hubu Innowacji Społecznych, który ma swoją siedzibę w Akademii WSB, przy ulicy Cieplaka 1c w Dąbrowie Górniczej. HUB prowadzi działania na rzecz promowania i wdrażania innowacji społecznych, a głównymi odbiorcami jego działań są osoby w wieku senioralnym, osoby z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne oraz mieszkańcy województwa, także ci, którzy stracili pracę w wyniku pandemii COVID-19. W ramach Hubu organizowane są szkolenia, prowadzone doradztwo oraz mentoring dla osób i grup chcących rozpocząć działalność przedsiębiorstwa społecznego. Program przygotowany został przy współpracy
12 partnerów projektu, dzięki czemu bazuje na najlepszych praktykach i doświadczeniach zebranych w Austrii, Chorwacji, Niemczech, Słowenii, Włoszech oraz Polsce.
Opracowane inicjatywy w ramach międzynarodowej wymiany dobrych praktyk i współpracy były prezentowane m.in. w ramach zorganizowanych w formule online targów i konferencji, gdzie przedstawiano najciekawsze i najbardziej inspirujące innowacje społeczne. Odbyły się dwie edycje, podczas obu nasze regionalne inicjatywy zostały dostrzeżone i wyróżnione – w wiosennej edycji inicjatywa „Budki dla ptaków” zwyciężyła w kategorii najbardziej kreatywne przedsięwzięcie, zaś podczas edycji jesiennej „Tańczący seniorzy” bezapelacyjnie zwyciężyli w kategorii najbardziej innowacyjnego przedsięwzięcia.
W ramach projektu Województwo Śląskie i uczelnia są odpowiedzialni także za stworzenie strategii rozwoju innowacji społecznych, ukierunkowanych na aktywizację zawodową długotrwale bezrobotnych mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem osób wchodzących na rynek pracy oraz obywateli w wieku 50+. Samorząd regionalny we współpracy z różnymi partnerami będzie nadal realizował różne inicjatywy społeczne dla zwiększenia szans wdrażania innowacji społecznych przez samych mieszkańców naszego województwa.
MARCIN STEMPNIAK
koordynator regionalny projektu In Situ
- Więcej szczegółowych informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej: https://www.insituproject.eu/ oraz na podstronie wojewódzkiej: https://www.slaskie.pl/content/in-situ
WARTO WIEDZIEĆ:
Eksperci HUB-u wraz z uczestnikami wspólnie wypracowują innowacje społeczne. Do tej pory udało się między innymi opracować następujące inicjatywy w naszym regionie:
- „Budki dla ptaków” – nieformalna inicjatywa polegająca na własnoręcznym wykonywaniu budek lęgowych dla ptaków. Są one konstruowane w ten sposób, by zapewnić pisklętom bezpieczeństwo, poprzez uniemożliwienie potencjalnym drapieżnikom dostania się do środka. Budki wykonują dziadkowie z wnukami, a później rozwieszają je w odpowiednich, starannie wybranych miejscach.
- „Tańczący seniorzy” – inicjatywa seniorów polegająca na propagowaniu różnorodnych stylów tanecznych, dostosowanych do gustów i możliwości tańczących, dzięki czemu zaangażowane osoby mają okazję nie tylko do rehabilitacji ruchowej, ale też społecznej (po szkodach wyrządzonych na tym polu przez COVID-19). Pomysł się rozwija, seniorzy ze swoimi pokazami tańców pojawiają się na licznych imprezach, startują także z powodzeniem w profesjonalnych konkursach tańca.
- „Ogród sensoryczny” – inicjatywa w trakcie realizacji przez grupę osób z niepełnosprawnością intelektualną. W planach jest powołanie przedsiębiorstwa społecznego zajmującego się rozwojem i udostępnianiem ogrodu, gdzie np. osoby autystyczne będą miały okazję do intensywnego pobudzania wrażeń zmysłowych poprzez kontakt z przyrodą.