AKTUALNOŚCI KULTURA ROZRYWKA

Prace Marca Chagalla w Jaworznie

Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na wyjątkową wystawę prac jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku, Marca Chagalla, zatytułowaną „Ilustracje do Biblii”. Do 5 marca br. będzie można podziwiać dzieła tego wybitnego artysty w siedzibie Muzeum przy ul. Pocztowej 5.

Marc Chagall, znany z pełnych ekspresji i ponadczasowych kompozycji, pozostawił niezatarte ślady w historii sztuki. Jego prace poruszające tematykę od lirycznych scen miłosnych po biblijne opowieści, odzwierciedlają bogactwo jego talentu i wszechstronność twórczą.

Tytuł wystawy, „Ilustracje do Biblii”, wskazuje, że głównym motywem ekspozycji będą obrazy inspirowane Pismem Świętym. Muzeum Miasta Jaworzna zaprezentuje 24 oryginalne, kolorowe litografie Marca Chagalla, które są wyrazem jego głębokiego zafascynowania Biblią.

Marc Chagall wyznawał, że Biblia jest dla niego największym źródłem poezji wszech czasów, co znajduje odzwierciedlenie w jego twórczości. Jego podróż do Ziemi Świętej w 1931 roku stała się inspiracją dla wielu prac biblijnych, choć w tych litografiach można także dostrzec wpływy jego dzieciństwa spędzonego w Rosji.

„Ilustracje do Biblii” Marca Chagalla to nie tylko zbiór dzieł artysty, lecz także podróż przez mistycyzm i refleksję, jaką przynosi biblijna narracja. Serdecznie zapraszamy do odkrycia tego fascynującego świata sztuki w muzealnej Galerii Obecnej.

TB/ Fot. UM w Jaworznie